Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

choroba

Cholestaza ciężarnych - objawy

Cholestaza ciężarnych może być uciążliwa dla kobiet w ciąży ze względu na towarzyszące jej objawy. Charakterystyczne objawy cholestazy ciężarnych to intensywny świąd skóry (bez wysypki) połączony z nieprawidłowymi wynikami badań czynności wątroby (typu próby wątrobowe ALT, AST, GGTP), które zleca lekarz podejrzewający chorobę u swojej pacjentki. Pojawiają się one najczęściej w trzecim trymestrze ciąży, ale niekiedy mogą wystąpić też przed 20. tygodniem ciąży (ale bardzo rzadko).

Cholestaza ciężarnych - co to jest?

Cholestaza ciężarnych (zwana też wewnątrzwątrobową cholestazą ciężarnych i cholestazą ciążową) to choroba występująca w okresie ciąży i ustępująca samoistnie po porodzie. Pojawia się ona jako skutek nadwrażliwości na estrogeny i progesteron (hormony normalnie wytwarzane w czasie ciąży). Objawy cholestazy ciężarnych najczęściej pojawiają się w drugiej połowie ciąży - około 30. tygodnia ciąży, gdy stężenie hormonów ciążowych (przed wszystkim estrogenów) jest z reguły największe.

Staranie o dziecko a choroba

A wszystko zapowiadało się tak pięknie... udało nam się być blisko w momencie prawdopodobnego jajeczkowania. Brałam kwas foliowy, pamiętałam o zdrowej diecie (dużo warzyw i owoców, mleko, nabiał... i mniej słodyczy, zero kawy). Jeśli doszło do zapłodnienia to lada dzień jajeczko powinno zagnieżdżać się w macicy (około 7 dnia po owulacji). Byłam pełna nadziei, że tym razem nam się udało, jednakże dziś mam wielkie wątpliwości.

Nekrospermia (nekrozoospermia) - brak żywotności plemników w ejakulacie

Nekrospermia (nekrozoospermia) to brak żywotności plemników w ejakulacie. Normą prawidłowego nasienia jest co najmniej 75% żywych plemników.

Jak chronić się przed cytomegalią?

Jeśli planujesz wkrótce zostać mamą lub już jesteś w ciąży, a nigdy nie chorowałaś na cytomegalię, musisz teraz szczególnie troszczyć się o to, aby się nie zarazić. Nie jesteś w stanie zupełnie wyeliminować zagrożenia, ale możesz je ograniczyć. Z tego artykułu dowiesz się, jak postępować na co dzień, żeby nie narażać swojego dziecka na konsekwencje zarażenia cytomegalowirusem (CMV), który wywołuję chorobę niebezpieczną dla płodu oraz noworodków.

Choroby przy nieprawidłowej objętości nasienia (ejakulatu)

W badaniu nasienia, jako jeden z pierwszych parametrów jego jakości, określana jest objętość. Prawidłowa objętość męskiego nasienia (zobacz: Normy nasienia) to w przybliżeniu od 2 ml do 6 ml.

Cytomegalia - źródła zakażenia

Cytomegalia rozwija się u człowieka, gdy
- do jego organizmu przeniknie cytomegalowirus (CMV),
- reaktywuje się wirus bytujący w organizmie po przebytej wcześniej chorobie.

Zakażenie pierwotne

Cytomegalia - co to jest?

Cytomegalia jest zakaźną chorobą wirusową, wywoływaną przez wirus HHV-5 (human herpesvirus-5) należący do grupy cytomegalowirusów (CMV, HCMV).

Choroba ta występuje powszechnie na całej kuli ziemskiej, ale większość zakażeń przebiega bezobjawowo. Według statystyk choroba występuje częściej w krajach rozwijających się oraz na obszarach charakteryzujących się gorszymi warunkami socjoekonomicznymi. Szacuje się, że w Europie Centralnej nosicielami jest 60-80% populacji, zaś w USA może to być od 50 do nawet 85%.

Chcesz dziecko - nie pal!

Palenie szkodzi dzieciom, tak samo jak i dorosłym. Z powodu nałogu rodziców, u dzieci mogą wystąpić choroby układu oddechowego, łącznie z rakiem przełyku i płuc jako efekty uboczne tzw. biernego palenia, czyli przebywania razem z osobami palącymi.

Ginekologowie zapominają polecić ciężarnej test na HIV?

Jak donosi dzisiejszy "Dziennik" w Polsce żyje około pół tysiąca dzieci z wirusem HIV. Ta liczba mogłaby być znacznie niższa, gdyby matki tych dzieci zrobiły w czasie ciąży testy na obecność wirusa HIV, a potem przyjmowały specjalne leki i nie karmiły piersią. Ryzyko zakażenia malucha spada wtedy z 30% do niecałych 2%. W Europie badanie na obecność wirusa robi średnio 60% przyszłych matek (we Francji i Anglii prawie wszystkie) podczas, gdy w Polsce zaledwie 3% kobiet w ciąży poddaje się testom na HIV.

Subskrybuje zawartość