Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Przygotowanie do macierzyństwa

Z reguły z zapałem przygotowujemy się do ważnych wydarzeń w naszym życiu. Chyba każdy słyszał i brał udział w przedświątecznych porządkach, strojeniu się (szczególnie kobiety) przed wyjściem do teatru czy na bal, albo pakowaniu przed wyjazdem. W momencie, kiedy przed nami staje wizja niezwykle ważnego wydarzenia, jakim jest poczęcie i urodzenie dziecka, wówczas przygotowania są rzeczą niezbędną.Co powinna zrobić kobieta, która planuje w niedługim czasie zostać mamą?

Przede wszystkim powinna zatroszczyć się o swoje zdrowie. Wskazane są dokładne badania kontrolne, szczególnie jeśli w rodzinie pojawiały się już jakieś komplikacje związane z ciążą. Ponadto kobieta powinna zadbać o siebie - właściwe odżywianie, suplementy diety, relaks, dobra forma fizyczna.

Z drugiej strony należy unikać wpływu szkodliwych substancji - różnych leków (w tym tych sprzedawanych bez recepty), kofeiny, alkoholu, nikotyny, środków chemicznych. Niewskazana jest również ekspozycja na promieniowanie.

Kobieta, która chce w najbliższym czasie urodzić zdrowe dziecko powinna zacząć obserwować swój cykl menstruacyjny (o ile jeszcze tego nie robi), zrelaksować się i cierpliwie czekać. Przeciętna, zdrowa kobieta w wieku 25 lat potrzebuje na zajście w ciąże około 6 miesięcy. Im starsi są partnerzy tym do poczęcia dziecka może być potrzebny dłuższy czas.

Zwróć uwagę na:

- unikanie alkoholu,
- przyjmowanie kwasu foliowego,
- niebezpieczeństwo zażywania niektórych leków,
- stan swoich zębów i dziąseł,
- ...