Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

oczekiwanie

Czas przed przyjściem na świat dziecka i wszystko, co wtedy interesuje przyszłych rodziców.

List ku pokrzepieniu

Wielokrotne nieudane próby poczęcia dziecka mogą załamywać. Ja również miewam takie gorsze dni. Dobrze, że jest Paweł, który potrafi mnie pocieszyć i wzbudzić nadzieję na rychłe rodzicielstwo. Również Święta Bożego Narodzenia były okazją od większej zadumy nad tajemnicą życia - z jednej strony świętuje się narodziny Dzieciątka Jezus, z drugiej strony spotyka się z najbliższymi i składa sobie wzajemnie życzenia.

Świąteczne przygnębienie

Boże Narodzenie to cudowny czas. Ludzie są dla siebie wyjątkowo mili i wyrozumiali. Obdarowują się wzajemnie uśmiechami i podarunkami. Jednakże Boże Narodzenie to także czas spotkań rodzinnych i życzeń, które niekiedy mogą powodować smutek.

Bank Krwi Pępowinowej

W krwi pępowinowej znajdują się komórki macierzyste, które mogą być przeszczepione w celu odbudowania układu krwiotwórczego i odpornościowego (np. przy leczeniu białaczki). Zaletą tych komórek macierzystych jest to, że mają dużą zdolność do namnażania się po przeszczepieniu.

Aktualnie istnieje możliwość przechowywania pobranej przy porodzie krwi w kilku bankach krwi pępowinowej. Czy jednak warto inwestować pieniądze?

Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży są z reguły ujawniają się najwcześniej około 2 tygodnie po zapłodnieniu. Samo zapłodnienie nie jest w ogóle odczuwane przez kobietę. Tymczasem to co dzieje się w organizmie mam przez następujące po nim dwa tygodnie bardzo przypomina objawy zbliżającej się miesiączki (napięcie w piersiach, podenerwowanie itp.).

Objawy ciąży

Każda kobieta, która pocznie dziecko wcześniej lub później poczuje, że jest w stanie błogosławionym. Objawy ciąży dla każdej mamy mogą być różne. Mogą pojawiać się i znikać w różnych momentach. Nawet u jednej kobieta mogą występować różne objawy w kolejnych ciążach.

Czy trzeba przygotowywać się do ciąży?

Gdy podjęliśmy z Pawłem decyzję o podjęciu usilniejszych starań o potomstwo, jeszcze bardziej zaczęłam się wczytywać w informacje na temat przygotowania do macierzyństwa (i ojcostwa też, bo przecież na zdrowie dziecka wpływ ma zarówno mama jak i tata). Od dawna przyjmuję kwas foliowy, a 4 miesiące temu robiłam dokładny przegląd zębów. Jednak to nie wszystko, o co musi zatroszczyć się przyszła mama.

Usilne starania o dziecko - moja decyzja

Już w pierwszych notkach pisałam, że chcemy z Pawłem mieć potomstwo. Jednak do tej pory nie podejmowaliśmy szczególnych działań w tym kierunku. Wychodziłam z założenia, że jak się uda to dobrze, ale jeśli nie to też nie będzie dla mnie tragedia. Wszak małżeństwem jesteśmy zaledwie od kilku miesięcy i nie zdążyliśmy jeszcze nacieszyć się sobą nawzajem. :)

Przygotowanie do macierzyństwa

Z reguły z zapałem przygotowujemy się do ważnych wydarzeń w naszym życiu. Chyba każdy słyszał i brał udział w przedświątecznych porządkach, strojeniu się (szczególnie kobiety) przed wyjściem do teatru czy na bal, albo pakowaniu przed wyjazdem. W momencie, kiedy przed nami staje wizja niezwykle ważnego wydarzenia, jakim jest poczęcie i urodzenie dziecka, wówczas przygotowania są rzeczą niezbędną.

Subskrybuje zawartość