Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Jak chronić się przed cytomegalią?

Jeśli planujesz wkrótce zostać mamą lub już jesteś w ciąży, a nigdy nie chorowałaś na cytomegalię, musisz teraz szczególnie troszczyć się o to, aby się nie zarazić. Nie jesteś w stanie zupełnie wyeliminować zagrożenia, ale możesz je ograniczyć. Z tego artykułu dowiesz się, jak postępować na co dzień, żeby nie narażać swojego dziecka na konsekwencje zarażenia cytomegalowirusem (CMV), który wywołuję chorobę niebezpieczną dla płodu oraz noworodków.


Jak skutecznie zapobiegać infekcji wirusem cytomegalii?

W pełni skuteczna ochrona przed tą chorobą polegałaby na wyeliminowaniu kontaktu ze wszystkimi możliwymi źródłami zakażenia wirusem, a więc w praktyce z innymi ludźmi. To jest jednak oczywiście nierealne. Jak zatem unikać zarażenia cytomegalią?

1. Unikaj kontaktu z krwią, śliną, moczem i innymi ludzkimi wydzielinami, gdyż może tam znajdować się wirus. Szczególnie dotyczy to wydzielin dzieci, gdyż w dzieciństwie najczęściej przebywamy cytomegalię.

Jeśli masz już starsze dziecko, w miarę możliwości zmianę pieluchy, pomoc przy załatwieniu się, czy też opatrywanie ran dziecka powierz mężowi. Jeśli nie jest to możliwe, zachowaj szczególną ostrożność przy tych czynnościach a także wyrzucając pieluchy oraz przedmioty, którymi dotykałaś do rany dziecka.

2. Dbaj o czystość i higienę. Często i dokładnie myj ręce. Bezwzględnie rób to po każdym kontakcie ze śliną, moczem oraz innymi płynami ustrojowymi i wydzielinami innych osób (a szczególnie dzieci).

3. Korzystaj tylko z własnych naczyń i sztućców.. Szczególnie, gdy masz już dziecko, które mogło zarazić się cytomegalią, unikaj jedzenia i picia z tych samych naczyń, których ono używa.

4. Wirus może być przenoszony także podczas kontaktów seksualnych. Jest wykrywany m.in. w nasieniu. Jeśli więc zamierzasz współżyć, upewnij się, że Twój mąż lub partner nie zaraził się cytomegalią.

5. Unikaj niepotrzebnego bliskiego kontaktu z osobami należącymi do grup podwyższonego ryzyka zarażeniem cytomegalią, takimi jak:
- pracownicy przedszkoli, żłobków,
- pracownicy służby zdrowia,
- dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym;
oraz przebywania w miejscach, w których spotkasz wielu przedstawicieli tych grup (przedszkola, żłobki, szpitale).

Przestrzeganie powyższych zasad powinno znacznie zmniejszyć ryzyko zarażenia. Jeśli jednak jesteś w grupie ryzyka (nie chorowałaś nigdy na cytomegalię) wskazane jest, abyś regularnie wykonywała badania krwi, które pozwolą wcześnie wykryć ewentualne zakażenie. Jest to bardzo ważne, bo wczesne wykrycie choroby daje większe szanse na zminimalizowanie jej negatywnego wpływu na dziecko.