Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Rozwój dziecka w drugim miesiącu ciąży (5-8 tydzień)

W drugim miesiącu ciąży dziecko rośnie około 1 mm dziennie i osiąga długość około 2,5 cm. W tym czasie szybko rozwija się łożysko, które stanowi system podtrzymywania życia. Powstają mięśnie, grubieją i wydłużają się chrząstki, zaczyna tworzyć się kręgosłup i zaczątki żeber.

Głowa rozwija się bardzo szybko i w drugimi miesiącu stanowi około 1/2 długości dziecka. Tworzy się mózg i zaczyna powstawać kora mózgowa. Wykształca się twarz. Dziecko wykonuje już spontaniczne ruchy, ale nie są one jeszcze odczuwalne przez kobietę.

Dziecko w 5 tygodniu ciąży

W piątym tygodniu ciąży dziecko przypomina jeszcze przejrzystą galaretkę i ma kolor szarawy. Jednakże w tym czasie zaczyna się już kształtować mózg i tworzy się kręgosłup.

Dziecko w 6 tygodniu ciąży

W szóstym tygodniu ciąży podczas badania USG można już u dziecka wyraźnie wyróżnić głowę i ogonek.

Dziecko w 7 tygodniu ciąży

W siódmym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości małego orzeszka i systematycznie rośnie 1 milimetr dziennie. Dziecko posiada już wszystkie główne organy i układy wewnętrzne - pojawiają się płuca, trzustka, pracują nerki, wątroba wytwarza komórki krwi, a serce jest w pełni ukształtowane i pompuje krew.


Dziecko w 8 tygodniu ciąży

W ósmym tygodniu ciąży dziecko ma wielkość fasoli. Tułów jest już wydłużony i można łatwo odróżnić go od reszty ciała. Kształtują się ręce i stopy łącznie z paluszkami i liniami papilarnymi, oczy z zamkniętymi jeszcze powiekami, uszy, koniuszek nosa, podniebienie, język, żuchwa i szczęka z zawiązkami zębów mlecznych.
Podczas badania USG można dostrzec już ramiona i nogi. Na twarzy widać oczy i koniuszek nosa. Można również zobaczyć, jak bije malutkie serduszko - wówczas serce uderza około 144 razy na minutę (i to jest normalne!).

Pod koniec drugiego miesiąca ciąży dziecko może osiągnąć długość nawet 3,5 cm i ważyć około 10 gramów.

Zobacz też:
- Badania profilaktyczne w ciąży zalecane do 10 tygodnia ciąży
- Rozwój dziecka w pierwszym miesiącu ciąży (1-4 tydzień)
- Jak liczyć tygodnie, miesiące i trymestry ciąży?
- Jak obliczyć termin porodu?