Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Cholestaza ciężarnych - co to jest?

Cholestaza ciężarnych (zwana też wewnątrzwątrobową cholestazą ciężarnych i cholestazą ciążową) to choroba występująca w okresie ciąży i ustępująca samoistnie po porodzie. Pojawia się ona jako skutek nadwrażliwości na estrogeny i progesteron (hormony normalnie wytwarzane w czasie ciąży). Objawy cholestazy ciężarnych najczęściej pojawiają się w drugiej połowie ciąży - około 30. tygodnia ciąży, gdy stężenie hormonów ciążowych (przed wszystkim estrogenów) jest z reguły największe.

Częstość występowanie cholestazy ciężarnych zależy od czynników genetycznych i środowiskowych - w poszczególnych populacjach różni się. W populacjach wielonarodowych wykrywana jest ona u około 0,7% ciąż, a u kobiet pochodzących z Indii lub Pakistanu jest ich 1,2-1,5%. W Chile wykrywa się cholestazę ciężarnych u 2,4% wszystkich ciężarnych a 5% kobiet pochodzenia araukańskiego jest nią dotkniętych. W Polsce szacuje się, że cholestaza ciężarnych występuje u 1-4% kobiet ciężarnych.

Ponieważ cholestaza ciężarnych może mieć negatywny wpływ na dziecko znajdujące się w łonie matki nie należy jej lekceważyć!

Zobacz:
- Objawy cholestazy ciężarnych.