Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Jak liczyć tydzień i miesiąc ciąży?

Przez lekarzy, zgodnie z regułą Naegelego, pierwszy tydzień ciąży liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, czyli około 14 dni przed faktycznym poczęciem dziecka. Stąd też przyjmuje się, iż cała ciąża trwa 280 dni (w praktyce 266 dni od koncepcji), czyli 40 tygodni, a więc 9 miesięcy kalendarzowych.

Miesiące i tygodnie ciąży

Przyjmuje się, że:
- 1 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 1 do 4 tygodnia,
- 2 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 5 do 8 tygodnia,
- 3 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 9 do 13 tygodnia,
- 4 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 14 do 17 tygodnia,
- 5 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 18 do 22 tygodnia,
- 6 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 23 do 27 tygodnia,
- 7 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 28 do 31 tygodnia,
- 8 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 32 do 35 tygodnia,
- 9 miesiąc ciąży trwa w przybliżeniu od 36 do 40 tygodnia.
Zobacz: Badania w kolejnych tygodniach ciąży.

Ciąża dzielona jest również na trzy trymestry:
- 1 trymestr trwa w przybliżeniu od 1 do 14 tygodnia,
- 2 trymestr trwa w przybliżeniu od 15 do 27 tygodnia,
- 3 trymestr trwa w przybliżeniu od 28 tygodnia ciąży do porodu.

Jak obliczyć, który to tydzień i jaki jest wiek ciąży?

Jeśli masz regularne 28-dniowe cykle policz, ile tygodni i dni minęło od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Jeśli masz krótsze cykle np. 27-dniowe to policz, ile tygodni i dni minęło od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i od otrzymanego wyniku odejmij 1 dzień (bo 28-27=1).

Jeśli masz dłuższe cykle np. 30 dniowe to policz, ile tygodni i dni minęło od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i do otrzymanego wyniku dodaj 2 dni (bo 30-28=2).


Jeśli znasz datę poczęcia to policz, ile tygodni i dni minęło od tego momentu i dodaj jeszcze 2 tygodnie.

Na podstawie obliczeń określisz wiek swojej ciąży np. jeśli wyjdzie Ci 6 tygodni i 2 dni to znaczy, że jesteś już w siódmym tygodniu ciąży.

Comments :

Kobietom opowiadasz bzdury

Kobietom opowiadasz bzdury twierdza. Ze jeżeli masz poród w 38 tygi 2 dni to masz wpisane 38 bo tyle dziecko ma bo mam 3 dzieci z czego 2 wcześniaków pierwszy 34tyg i 4 dni poród w 35 tyg wpisane, drugi 31tyg i 2dni poród 32 tydzien . Reasumując liczymy skończony tydzień np 6tyg i 3dni yo 7 tydzień i dziecko które urodzi się w 32 tyg ciąży nie ma tak naprawdę tyle tylko 2 tyg mniej bo nie da się obliczyć dokładnie dnia poczęcia wiec przyjmujemy pierwszy dzień ostatniej miesiączki.Pozdrawiam

Hej. Po prostu lekarz liczył

Hej. Po prostu lekarz liczył na podstawie płodu od daty poczęcia a nie ostatniej miesiączki. Gdyby liczył od ostatniej miesiączki wyszło by mu 16 tyg. ; )

to też zależy jak dziecko

to też zależy jak dziecko rośnie :)
lekarz tez podają tygodnie ciązy, od wielkości płodu :)

To jak np jest 22 czerwca to

To jak np jest 22 czerwca to mamy mówić ze jest maj bo czerwiec się jeszcze nie skończył.... brak logiki

Poprostu skoro powiedział, że

Poprostu skoro powiedział, że jest to już 7 tydzień i 6 dni oznacza to, że kończysz 8 tydzień ciąży. I skoro poszłas do lekarza tydzień później to był to już 9 tydzień. Czyli tak jakby 8 tydzień i 6 dni.

Witam, Ja mam z kolei

Witam,
Ja mam z kolei następujące pytanie- otóż 13 czerwca (czw) byłam na usg i lekarz stwierdził, że jestem w 7 tyg i 6 dniu ciąży, natomiast będąc dokładnie tydzień później 20 czerwca (czw) poinformował mnie, że że wszystko ok i to 9 tydzień i 1 dzień ciąży.. Proszę o wyjaśnienie jak to możliwe?

Masz skonczone 33 lata ale

Masz skonczone 33 lata ale aktualnie jestes w 34 roku zycia....rozumiesz ?

Wydaje mi się, że duże

Wydaje mi się, że duże zamieszanie wprowadza tu wyrażenie: "Jestem w ... tygodniu i ... dniu ciąży". Prawidłowo byłoby "Moja ciąża trwa już ... tygodni i ... dni ciąży" - wtedy jest oczywiste, że jeśli ciąża trwa już 9 tygodni i 3 dni, to znaczy, że 9 tydzień jest SKOŃCZONY, czyli trwa 10 tydzień.
Dlatego na pytanie: "który to tydzień?", czy "który to miesiąc?" należy odpowiedzieć który tydzień/miesiąc trwa. Analogicznie do pytania "w której klasie jesteś?", czy "na którym roku studiów?".
Jeśli ktoś zapyta "ile miesięcy/tygodni ma twoja ciąża?" (choć wiadomo, że tej formy raczej się u nas nie używa) - wtedy można odpowiedzieć: "Skończone 9 tygodni", lub np. "Już prawie 10 tygodni"

Dla niedowiarków jeszcze przykład:
Który teraz mamy wiek? 21.
Czy on się już skończył? NIE. Od umownej daty narodzin Chrystusa minęło 20 wieków, 12 lat, 2 miesiące i 27 dni.

Pozdrawiam z polonistycznych zawiłości.

co to za głupota zeby liczyć

co to za głupota zeby liczyć pełne tygodnie
to znaczy że bedąc w trakcie 10 tygodnia i 6 dni jestem ciągle w dziesiątym który skończył się 6 dni temu? to chyba istnieje tydzień 0-zerowy!
t.o znaczy ze 10-tym tygodniem można określić tylko konkretny dzień w którym konczy się ten tydzień czyli 7-my dzień tygodnia No bo poprzednie dni zaliczamy do 9-tego a kolejne juz są po 10-tym wiec są już 11-stym

hej jezeli ostatnia

hej jezeli ostatnia miesiaczke mialam 6.10.2012 lekarz na ostatniej wizycie czyli 7 stycznia powiedzial mi ze mam 14 tydz natomiast inne forum mi pokazuja ze mam ponad 16 tydz wiec sama nie wiem

Ja urodziłam w 39 tyg i 2 dni

Ja urodziłam w 39 tyg i 2 dni i mam wpisany poród w 40 tygodniu, wcześniej poroniłam w 15 tyg i 4 dniu i napisali że w 16 tygodniu a teraz jestem w 19 tyg i 2 dniu i mam w karcie ciąży wpisany 20 tydzień bo 19 skończył się dwa dni temu a po 19 jest 20 to chyba nie jest aż taka wielka matematyka! W każdej ciąży chodziłam do innego lekarza i każdy tak liczył.

Spokojnie, cokolwiek

Spokojnie, cokolwiek policzysz i tak się zmieni i spowoduje dodatkowe niemałe stresy, że zarodek za mały, że serduszko jeszcze nie bije itp.
Też to przezyłam, najgorsze jest porównywanie się do innych w tych pierwszych tygodniach, kiedy tak naprawdę nie wiadomo w którym jesteś.. . Najważniejsze, że jesteś w ciąży.
Pewnie już byłaś u gina i on Ci powiedział, albo wkrótce powie według wymiarów zarodka który to tydzień.

Witam Zrobiłam sobie test i

Witam

Zrobiłam sobie test i wyszło mi że jestem w ciązy, co mnie sszokowało bo miałam normalnie miesiączke jeszcze miesiąc po ostatnim współżyciu jak obliczyć który to tydzień ciązy? do lekarza mam termin dopiero za 2 tygodnie i chiała bym sama jakoś to obliczyć. czy obliczac od ostatniej miesiączki czy od tej wcześniejszej. Ostatni raz współżyłam można powiedziec miedzy jedna miesiaczka a druga(ostatnia).

Ja mam problem w tym temacie.

Ja mam problem w tym temacie. Miałam miesiączkę 4.11, dni płodne dokładnie, gdy pękł mi pęcherzyk to 17-18.12, ale kochaliśmy się z mężem tylko 17.11. Poszłam do ginekologa 12.12 i dowiedziałam się, że jest to 4 tydzień ciąży, bo ciąża jest za mała na jak na ten tydzień o którym mówiłam. Jak wyliczyłam sobie tak jak to opisujecie (od 1 dnia miesiączki), to wychodzi mi, że 12.12 byłam dokładnie w 5 tygodniu 4 dniu ciąży. To czemuż ciąża może być za mała i czemu lekarz mówił o 4 tygodniu.

Dziewczyny większość z Was ma

Dziewczyny większość z Was ma rację! Otóż pierwszy tydzień trwa od 1 do 7 dnia (tzn. od miesiączki), drugi od 8 do 14, itd. Ale jeśli jesteśmy w 9 dniu od miesiączki (teoretycznie, bo praktycznie nie ma jeszcze ciąży), to mówimy, że jesteśmy w ciąży 1 tydzień i 2 dni, czyli skończony pierwszy tydzień (tak wpiszą Wam w karcie informacyjnej w szpitalu), ale w drugim tygoniu ciąży.

ja urodziłam 10 dni po

ja urodziłam 10 dni po terminie. Wpisano mi w dobrym szpitalu "poród w 41 tc"... tak samo w ciąży, moja ginekolog zawsze pisze tydzien skończony. Co do wieku.... mam 33 lata i leci mi 34, ale nie mowię, ze mam lat 34, tylko 33!!!!

Dziewczyny jestem

Dziewczyny jestem ginekologiem od 34 lat i często dziewczyny pytają jak obliczyć ciążę . Najprościej jest liczyć tygodnie , ale jeżeli upieracie się liczyć miesiące to zawsze liczycie pełne ( ukończone ) miesiące ciąży . Np. 22 tyd.to dokładnie 5 miesięcy i 2 tygodnie a nie 6 miesięcy . Teorytycznie idzie wam 6 miesiąc , ale jest on nie skończony więc nie nazywamy go właściwym miesiącem , bo licząc w ten sposób jeżeli urodzicie w 42 tygodniu musiał bym powiedzieć ze jest to 11 miesiąc .Blad .

0 - 4,5 pierwszy miesiąc 4,5

0 - 4,5 pierwszy miesiąc
4,5 - 9 drugi
9 - 13,5 trzeci
13,5 - 18 czwarty
18 - 22,5 piąty
22,5 - 27 szosty
27 - 31,5 siodmy
31,5 - 36 ósmy
36 - 40 dziewiąty
To jest właściwa najwlasciwsza tabela . Jestem ginekologiem od 34 lat i często dziewczyny przychodza z tym problemem.Teorytycznie te miesiące są ruchome ponieważ miesiące maja rożne liczby tygodni. Określające ciążę tygodniami , albo ukonczonymi miesiącami .pozdrawiam

bo wszystkie kalkulatory

bo wszystkie kalkulatory liczą ciążę od daty ostatniej miesiączki a nie od daty zapłodnienia

hej nie liczysz od

hej nie liczysz od zaplodnienia tylko od dnia ostatniej miesiaczki:) prznajmniej mi tak lekarz policzyl i jestem w 6 tyg:)

Tak jest, bo wiek ciąży przez

Tak jest, bo wiek ciąży przez lekarzy liczony jest od momentu ostatniej miesiączki a nie od momentu zapłodnienia (którego z reguły kobiety nie znają). To takie ułatwienie ;)
Czyli jeśli od momentu zapłodnienia minęło 4 tygodnie, to żeby uzyskać powszechnie stosowany wiek ciąży, należy dodać 2 tygodnie (jakie z reguły występują miedzy miesiączką a jajeczkowaniem).

Wszystkim Mamom życzymy szczęśliwego rozwiązania. :)

cześć :) może ktoś mi

cześć :) może ktoś mi wytłumaczy bo ni w ząb nie rozumiem.
wiem że do zapłodnienia doszło 15tego sierpnia, więc czemu wszelkie kalkulatory ciążowe pokazują mi 6 tydzień?

Nie! Nie będziesz w zerowym

Nie! Nie będziesz w zerowym bo tak naprawdę ciążę można liczyć dopiero od 4 tygodnia (kiedy Ci wyjdzie dodatni BHCG). Mój lekarz liczy skończone tygodnie. I z tego co wiem od położnych tak jest poprawnie.

... idąc dalej wg połowy

... idąc dalej wg połowy forumowiczek bedąc w 22 tyg ciaży jestes w 1 trymestrze tak? bo 2gi trymestr się jeszcze nie skończył? Co za bzdury. Można sobie w prosty sposób to sprawdzic wchodząc na strony typu ciaża tydzień po tygodniu i objawy. Od pierwszego tygodnia, przeżywając pierwszy tydzień i mając jego objawy, czyli miesiączkę jestesmy w pierwszym tygodniu, dalej liczenie jest chyba proste...

nie,jestes w 9 tygodniu,jak

nie,jestes w 9 tygodniu,jak bedziesz nap.10tyg i 3 dni bedziesz w 10 tygodniu.tak sie liczy.jestem w zaawansowanej ciązy i połozne informują o tym.pozdrawiam

Jestem położna i pracuje na

Jestem położna i pracuje na porodówce i powiem Wam ze wszyscy nie związani z medycyną mają z tym problem ;p (wiec sie nie przejmujcie) a sprawa jest prosta liczy się i mówi sie o SKOŃCZONYCH TYGODNIACH. Krótko jeśli poród nastąpi w 38tc i 2 dni to nigdy nie usłyszysz ze urodziłaś w 39tc tylko ze w 38tc bo Twoje dziecko przeżyło w brzuszku 38tc a nie 39 i taki też wpis będzie w książeczce zdrowia Twojego brzdąca. Ja jestem w 27tc i 3dni i jak mnie zapytają który to tydzień to powiem że 27 ;D Pozdrawiam mam nadzieje ze zrobiło się troszkę jaśniej w temacie tygodni

W ciąży liczą sie tygodnie

W ciąży liczą sie tygodnie skończone. Czyli jak jesteś 16 t 3 d to w karcie czy w szpitalu wpisza ci 16 tc a tak naprawde jestes w 17tc.

Żaden lekarz Ci tego nie

Żaden lekarz Ci tego nie powie bo to nieprawda, ja mam 12 tyg i jeden dzien za sobą wiec juz jestem w 13 tyg;-) Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

ehh a ja nadal sie w tym nie

ehh a ja nadal sie w tym nie lapie. Wedlug obliczen moich i kalkulatorowych jestem dzisiaj dokladnie w 11 tyg i 0 dni ciazy. Termin pierwszego usg mam wyznaczony na 22 maja (mieszkam w uk wiec tutaj robia miedzy 12-14tyg pierwsze usg). Wg moich obliczen bedzie to juz 16 tydzien a jak wpisuje dane do kalkulatora (w ktorym tygodniu ciazy bedziesz w danym dniu...) wychodzi, ze 14.. wiec cos nie halo?? czyli co.. tydzien trwa wiecej niz 7 dni czy to ja jestem kompletna blondynka?? Czy lekarze tez uwazaja ze to bedzie 14 tydzien, ze dopiero na wtedy dostalam date na scan?? Niech mi ktos to wytlumaczy prosze...

Moim zdaniem po skończeniu 6

Moim zdaniem po skończeniu 6 tc jesteś w 7. Jest taka książka "pierwszy rok życia dziecka" i dotyczy okresu od narodzin do ukończenia roku. Podobnie pierwszy tydzeń to okres od 1 dnia do początku drugiego tygodnia czyli 7 dnia.

Nie prawda!!! Liczysz

Nie prawda!!! Liczysz tygodnie które skończyłaś. Każdy lekarz tak Ci powie...

Zgadzam się , ja mam w karcie

Zgadzam się , ja mam w karcie ciąży wpisywane 12 tc , a jestem w 11tygodniu 4 dniu . Więc tak się liczy tygodnie, bo 11 masz już skończony i weszłaś w 12 tc . Rozumiecie???

bla, bla, bla...pierwszy

bla, bla, bla...pierwszy tydzien jest od dnia 1 do dnia 7, tak jak pierwszy miesiac zycia dziecka jest od dnia 1 po urodzeniu do dnia 30 i nie jest to wyprzedzanie czasu. Nawet na mleku zastepczym pisze wyraznie, ze jest ono dla dzieci, np. od 1szego do 3 miesiaca zycia, co chyba nie znaczy, ze dziecko ma miesiac glodowac az skonczy pierwszy miesiac zycia tylko moze przyjmowac to mleko od pierwszego miesiaca zycia, czyli od pierwszego dnia od urodzenia.

mój lekarz mówi 9 tygodni i 3

mój lekarz mówi 9 tygodni i 3 dni to 9 tygodni, jak urodziłam pierwsze dziecko w 38 tyg i 4 dniach to wpisali w 38, jak drugie urodziłam w 36 i o dni to wpisali 36 , a były to dwa różne szpitale i dwaj rózni lekarze, także 9 tydzień musi się skończyć żeby być w 10. A cha ponieważ w drugiej ciąży często byłam w szpitalu to zawsze było, że liczył się tydzień który trwał.

Pierwszy tydzien trwa od 1 do

Pierwszy tydzien trwa od 1 do 7 dnia, 2 tydzien trwa od 8 do 14 dnia. Tak wiec jesli mamy 1 tydzien i 4 dzien to niemozemy mowic ze jestesmy w 1 tyg bo w pierszym tyg bylysmy w dniach od 1 do 7, nie mozemy byc w 1 tyg 2 tygodnie a 1 tydzien i 4 dzien to juz 11 dzien

Lekarze liczą skończone

Lekarze liczą skończone tygodnie ciąży :)

Czyli wg tego rozumowania w

Czyli wg tego rozumowania w dniach od 1 do 7 jestes sw "zerowym" tygodni ciazy? Glupota. Logiczne jest, ze trwa wtedy 1 tydzien ciazy, wiec jak masz 9 tygodni i 3 dni jestes w trakcie 10 tygodnia. Mowi sie w trakcie ktorego tygodnia jestes a nie ile za Toba.

jeśli jesteś w 9 tydz i np 3

jeśli jesteś w 9 tydz i np 3 dni nie możemy mówić o 10 tygodniu. Znaczy to, że dopiero skończył się 8 tydzień a 9 nie doszedł nawet do połowy. Dopiero w momencie zakończenia jednego tygodnia wchodzimy w następny.

Jezeli mam teraz 24 lata to

Jezeli mam teraz 24 lata to idzie mi 25 rok. Czy to tak trudno pojac?

Mówiąć "JESTEM W..." mówimy o

Mówiąć "JESTEM W..." mówimy o tygodniu ciąży, który obecnie trwa. Czyli "jestem w 10 tygodniu ciąży" oznacza, że skończył sie juz dziewiąty tydzień i trwa dziesiąty.

Pierwszy tydzień ciąży trwa

Pierwszy tydzień ciąży trwa od 1 do 7 dnia ciąży, drugi tydzień ciąży trwa od 8 do 14 dnia ciąży, trzeci tydzień ciąży trwa od 15 do 21 dnia ciąży itd. Więc wcale nie wyprzedza się czasu, gdy ciąża trwa już 9 tygodni i trzy dni, i twierdzi się, że aktualnie jest się w 10 tygodniu ciąży. Być w 10 tygodniu ciąży, to nie to samo, co przeżyć 10 pełnych tygodni ciąży.
W sumie i tak szkoda tracić czas na dyskusje przesuwające wiek ciąży o kilka dni. Tymczasem samo liczenie wieku ciąży od ostatniej miesiączki jest nieprecyzyjne i może zafałszowywać prawdziwy wiek ciąży, bo tylko nieliczne kobiety mają owulację dokładnie w 14 dniu cyklu.

Jak jesteś w 9 tygodniu i 3

Jak jesteś w 9 tygodniu i 3 dniu to masz mówić że jesteś w 9 tygodniu i 3 dniu! jak można wyprzedzać czas ! ?

Zgadzam się. Jak jestem w 8

Zgadzam się. Jak jestem w 8 tyg i 5 dniu ciąży to znaczy,że leci mi tydzień dziewiąty. Tak czy owak czekam z utęsknieniem na koniec I trymestru...

Nie prawda, jeśli kobieta

Nie prawda, jeśli kobieta jest np. w 9 tygodniu i 3 dniach to znaczy ze jest w 9 tygodniu a nie w 10, ponieważ nie skończyła 10 tygodni... nie można wyprzedzać czasu na zapas... to tak samo jakby dziecko po urodzeniu mialo pare dni a ty byś powiedziała ze ma juz miesiąc lub rok.... liczą sie skończone tygodnie, miesiące czy lata :D Pozdrawiam

A mój lekarz z kolei mówi, że

A mój lekarz z kolei mówi, że liczy się w pełnych tygodniach czyli jeśli jesteś w 9 tyg 3 dniu to jest to dziewiąty tydzień. Spotkałam się jeszcze z określeniem 9/10. I bądź tu mądry)

"Na podstawie obliczeń

"Na podstawie obliczeń określisz wiek swojej ciąży np. jeśli wyjdzie Ci 6 tygodni i 2 dni to znaczy, że jesteś już w siódmym tygodniu ciąży."

Przeszukuję internet od ponad miesiąca żeby znaleźć tą odpowiedź :)
W końcu wiem, że jak jestem w 9 tygodniu 3 dniu ciąży to mam mówić "10 tydzień"

Dzieki :*