Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Rozwój dziecka w pierwszym miesiącu ciąży (1-4 tydzień)

Pod koniec pierwszego miesiąca ciąży dziecko podobne jest do maleńkiej kijanki. Jest wielkości ziarenka ryżu i bije mu serce.

Dziecko w 1-2 tygodniu ciąży

Zgodnie z przyjętymi zasadami obliczania wieku ciąży, w pierwszym i drugim tygodniu ciąży jeszcze nie dochodzi do zapłodnienia. W tym czasie tworzona jest komórka jajowa u kobiety oraz plemniki u mężczyzny.

Dziecko w 3 tygodniu ciąży

Pierwszy dzień trzeciego tygodnia ciąży jest właściwym dniem zapłodnienia. Jednocześnie jest więc to pierwszy dzień kształtowania się płodu, który w trzecim tygodniu jest jeszcze bezkształtną masą komórek. Pod koniec 3 tygodnia ciąży zarodek ma około 2,5 mm długości. Wówczas powstaje zawiązek serca oraz tworzą się układ krwionośny i układ nerwowy. W tym momencie kobieta najczęściej jeszcze nie wie, że zostanie mamą.Dziecko w 4 tygodniu ciąży

W czwartym tygodniu podczas badania USG można wyróżnić głowę dziecka, na której widoczna jest jama ustną. Ponadto zaczyna pracować prymitywne serce - bije ono od około 21 dnia ciąży. Pod koniec 4. tygodnia ciąży dziecko jest wielkości ziarenka ryżu - mierzy około 6 mm długości. Dziecko ma już przewód pokarmowy, nerki i wątrobę. W tym czasie tworzy się pępowina i powstają zawiązki kończyn.

Zobacz też:
- Badania profilaktyczne w ciąży zalecane do 10 tygodnia ciąży
- Jak liczyć tygodnie, miesiące i trymestry ciąży?
- Jak obliczyć termin porodu?