Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Trzepot skrzydeł motyla w brzuchu

Pierwsze ruchy dziecka w brzuchu są najczęściej wyczuwane przez matki między 18 a 22 tygodniem ciąży. Jednakże szczupłe kobiety, które są w ciąży po raz kolejny, z reguły mogą poczuć swoje maleństwa nieco wcześniej - nawet w 14 tygodniu ciąży.


Matki różnie odczuwają pierwsze ruchy swoich dzieci i różnie je nazywają. Porównują je do trzepotania skrzydeł motyla, drżenia, burczenia, pękania bańki, uderzania, trącania łokciem, szarpania czy bulgotania. Stąd też można je łatwo pomylić z normalnymi ruchami w układzie pokarmowym.

Nie zaważając na to od kilku dni zwracam szczególną uwagę na to, co się dzieje w moim brzuchu. Nawet czułam kilka razy jakieś bulgotanie, ale trudno powiedzieć, czy to faktycznie są pierwsze odczuwalne przeze mnie ruchy Maleństwa, czy też odgłosy trawienia. ;) Tymczasem dzisiaj podczas jazdy samochodem poczułam w brzuchu łaskoczący trzepot skrzydeł motyla - cudowne uczucie. Niestety nie wiem, czy to właśnie był nasz Skarb, bo zdarzyło się to rano i do wieczora nie czułam podobnych "motylków". Z niecierpliwością będę oczekiwać na kolejne.

Mam nadzieję, że niedługo będę mogą systematycznie odczuwać ruchy naszego Dziecka. Chciałabym je poczuć jak najszybciej, by mieć pewność, że Dziecko rozwija się.