Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Jak wybrać dobre przedszkole? Prywatne czy państwowe?

Witam,
planuję od września wysłać swojego syna do przedszkola, wówczas skończy on już 3 latka. Czy może ktoś poradzić, czym się kierować przy wyborze przedszkola? Prywatne/państwowe? Jakie przedszkola polecacie w Lublinie? Jakie przedszkola wybraliście dla swoich dzieci? Jaki jest koszt edukacji przedszkolnej państwowej i prywatnej?

Jak wybierać przedszkole?

Na co zwrócić uwagę wybierając przedszkole?
1. Lokalizacja przedszkola - codziennie będziesz odprowadzać dziecko do przedszkola, więc dobrze jeśli będzie znajdowało się ono blisko Twojego miejsca zamieszkania, Twojego miejsca pracy czy też Babci, która miałaby odbierać dziecko z przedszkola. Ewentualnie sprzyjająca lokalizacja to miejsca na Twojej drodze do pracy.
2. Godziny pracy przedszkola - jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz bardzo wcześnie odprowadzać do przedszkola lub późno odbierać je z przedszkola.
3. Czesne i inne koszty związane z uczęszczaniem dziecka do przedszkola. Sprawdź jakie zajęcia w przedszkolu są dodatkowo płatne i ile wynosi stawka żywieniowa. Jakie są koszty, gdy dziecko nie uczęszcza do przedszkola np. z powodu choroby, albo zaplanowanego wyjazdu.
4. Opinie znajomych o przedszkolu - jeśli nikt z Twoich znajomych nie ma dzieci w wieku przedszkolnym o opinię możesz zapytać rodziców przedszkolaków spotkanych np. na placu zabaw, w parku czy przed wybranym przedszkolem.
5. Plan dnia (np. o której jest śniadanie, obiad), drzemka (czy jest obowiązkowa), jedzenie (np. czy propagowana jest zdrowa żywność, czy są dokładki).
6. Odwiedź wybrane przedszkole i naocznie przekonaj się jak jest wyposażone, jak wyglądają sale, toalety, szatnia, jak zachowuje się personel przedszkola (przedszkolanki, kucharki). Koniecznie zabierz ze sobą dziecko, aby przekonać się jak przedszkolanki odnoszą się do dziecka oraz jak dziecku podoba się wybrana placówka.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i dla każdego dziecka może być słuszny wybór innego przedszkola.

Opinie o przedszkolu w internecie

Wybierając przedszkole dla swojego synka robiłam rozeznanie - pytałam koleżanki, inne mamy przedszkolaków i panie z domu kultury, które mają styczność z przedszkolami (w ramach współpracy dom kultury-przedszkole) oraz szukałam opinii na necie. Teraz rodzice mają łatwiej, bo są specjalne strony o żłobkach, przedszkolach i szkołach, gdzie każdy może oceniać... a inni rodzice mogą lepiej poznać miejsce, w którym ma przebywać ich dziecko. Szczególnie polecam stronę http://przedszkola.kilkulatki.pl - warto tam zajrzeć, bo oprócz opinii rodziców o danym przedszkolu/żłobku, są tam informacje opracowane/podane przez przedstawicieli przedszkola/żłobka. Czyli z jednej strony jest zaprezentowana oferta przedszkola przez samą placówkę, a z drugiej strony rodzice mogą dodawać swoje opinie (i informacje o placówce). Takie dwustronne spojrzenie na przedszkole :) ...ale wybór tego jedynego przedszkola chociaż jest już łatwiejszy to zawsze pozostaje trudny, bo przecież chodzi o własne dziecko i zapewnienie mu dobrego startu.

Przedszkole Tequesta

Moja córka uczęszcza już rok do przedszkola Tequesta na Marinie Mokotów, jest to prywatne przedszkole - niestety zabrakło miejsca do państwowej placówki. Przy wyborze kierowałam się przede wsyzstkim atmosferą jaka panuje w przedszkolu, dojazdem no i nie ukrywam, że też ceną.

Przedszkole w Sosnowcu

Ja swoją córkę w wieku 3,5latek posłałam do przedszkola, jesteśmy z Sosnowca i wybraliśmy to przedszkole Akademia Pana Kleksa. zdecydowanie fajniej dziecko się rozwija jak ma do czynienia z rówieśnikami w.g mnie.