Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

przygotowanie do ojcostwa

Wiadomości przydatne dla osób, które dopiero zamierzają zostać ojcami.

Otoczmy troską życie człowieka

Otoczmy troską życie człowieka to temat przeznaczonego do odczytania 28 grudnia 2008 Listu pasterskiego Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny. Wśród wielu fragmentów mocno atakowanych w sieci (jak na przykład przypomnienie krytyki metody "in vitro") są też fragmenty, których nikt nie kwestionuje. Oto pełen tekst dokumentu:

Jak chronić się przed cytomegalią?

Jeśli planujesz wkrótce zostać mamą lub już jesteś w ciąży, a nigdy nie chorowałaś na cytomegalię, musisz teraz szczególnie troszczyć się o to, aby się nie zarazić. Nie jesteś w stanie zupełnie wyeliminować zagrożenia, ale możesz je ograniczyć. Z tego artykułu dowiesz się, jak postępować na co dzień, żeby nie narażać swojego dziecka na konsekwencje zarażenia cytomegalowirusem (CMV), który wywołuję chorobę niebezpieczną dla płodu oraz noworodków.

Badanie jakości nasienia (spermiogram)

Niekiedy mimo wielu miesięcy starań parze nie udaje się poczęcie dziecka. Może to być spowodowane wieloma czynnikami - zarówno ze strony mężczyzny, jak i kobiety. Dlatego lekarze nie skupiają się wyłącznie nad obserwacją cyklu kobiety, ale także zalecają zbadanie jakości nasienia (spermiogram, seminogram).

Chcesz dziecko - nie pal!

Palenie szkodzi dzieciom, tak samo jak i dorosłym. Z powodu nałogu rodziców, u dzieci mogą wystąpić choroby układu oddechowego, łącznie z rakiem przełyku i płuc jako efekty uboczne tzw. biernego palenia, czyli przebywania razem z osobami palącymi.

Czy potrzebna mi szkoła dla ojców?

Od wczoraj prześladują mnie informacje o tym, że w Warszawie powstała szkoła dla ojców. Cudownie, ale czy taka szkoła rzeczywiście jest mi potrzebna? Szkolenie trwa dwa dni i kosztuje 500 złotych - czy warto?

Nie mieszkam w Warszawie, więc w moim przypadku do kosztów doliczyć byłoby trzeba jeszcze dojazd. A miałbym się nauczyć (tyle znalazłem dotychczas w informacjach prasowych):
- jak wspierać partnerkę w czasie ciąży i połogu,
- jak nawiązać kontakt z dzieckiem od pierwszych jego dni,
- jak przewinąć dziecko,

Bądź zdrowy - daj szansę swojemu dziecku!

Zanim mężczyzna zostanie ojcem powinien się do tego przygotować, a właściwie powinien się nieustannie przygotowywać. Już na kilka miesięcy przed poczęciem dziecka w trosce o zdrowie i przyszły prawidłowy rozwój potomka warto poczynić pewne przygotowania i wyrzeczenia.

Mój ojciec - dobry lub zły wzorzec

Przygotowanie do dojrzałego ojcostwa jest procesem długotrwałym i powinno zaczynać się już w dzieciństwie. To wtedy młody chłopak, obserwując swojego tatę, poznaje pozytywny lub negatywny wzór ojca, na którym później może się wzorować lub od którego będzie starał się uciec.

Nie pijmy za błędy!

Ryszard Rynkowski w swojej piosence śpiewa "Wypijmy za błędy". Myślę jednak, że nie zaśpiewałby w ten sposób o sytuacji, w której błędem było właśnie picie. Alkohol może spowodować chorobę mojego dziecka. Czy więc po wypiciu dziś byłbym w stanie przez całe życie opijać swój błąd, którego efektem będzie niepełnosprawność mojego syna lub córki?

Przygotowanie do ojcostwa

Rola ojca nie ogranicza się jedynie do spłodzenia jakiegoś potomstwa. W dzisiejszych czasach mało rodzin decyduje się na wiele dzieci. W związku z tym szczególnie ważne jest to, aby ten pierwszy - i często jedyny - potomek otrzymał od ojca to, co najlepsze. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do ojcostwa zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Subskrybuje zawartość