Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

przygotowanie do macierzyństwa

Otoczmy troską życie człowieka

Otoczmy troską życie człowieka to temat przeznaczonego do odczytania 28 grudnia 2008 Listu pasterskiego Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny. Wśród wielu fragmentów mocno atakowanych w sieci (jak na przykład przypomnienie krytyki metody "in vitro") są też fragmenty, których nikt nie kwestionuje. Oto pełen tekst dokumentu:

Jak chronić się przed cytomegalią?

Jeśli planujesz wkrótce zostać mamą lub już jesteś w ciąży, a nigdy nie chorowałaś na cytomegalię, musisz teraz szczególnie troszczyć się o to, aby się nie zarazić. Nie jesteś w stanie zupełnie wyeliminować zagrożenia, ale możesz je ograniczyć. Z tego artykułu dowiesz się, jak postępować na co dzień, żeby nie narażać swojego dziecka na konsekwencje zarażenia cytomegalowirusem (CMV), który wywołuję chorobę niebezpieczną dla płodu oraz noworodków.

Chcesz dziecko - nie pal!

Palenie szkodzi dzieciom, tak samo jak i dorosłym. Z powodu nałogu rodziców, u dzieci mogą wystąpić choroby układu oddechowego, łącznie z rakiem przełyku i płuc jako efekty uboczne tzw. biernego palenia, czyli przebywania razem z osobami palącymi.

Zażywanie leków w okresie przygotowania do macierzyństwa

Planując zajście w ciąże musi brać pod uwagę negatywny wpływ leków na Twój stan zdrowia (możliwość poczęcia dziecka) oraz na płód, jeśli dojdzie do zapłodnienia. Wskazane jest zatem ograniczenie spożycia leków - nawet tych sprzedawanych bez recepty. Jeśli masz przypisane jakieś leki, skonsultuj się z lekarzem, czy nie zaszkodzą one Twojej ewentualnej ciąży i Twojemu zdrowiu.

Unikanie alkoholu

Planujesz poczęcie dziecka i nie wiesz, czy niewskazane jest picie alkohol w okresie przygotowawczym. Czy lampka czerwonego wina wypita do kolacji może zaszkodzić Tobie i Twojemu Dziecku?

Metoda Billingsa (obserwacja śluzu)

Metoda Billingsa lub Billingsów (a dokładniej Johna i Evelyn Billingsów), inaczej ocena śluzu szyjkowego polega na obserwacji śluzu szyjki macicy kobiety w czasie jej cyklu miesiączkowego.

Mierzenie temperatury - termometr elektroniczny czy rtęciowy?

Jeśli znasz naturalne metody planowania rodziny z pewnością wiesz, że do przewidywania okresu płodności i bezpłodności wykorzystują one codzienne pomiary podstawowej temperatury ciała (PTC). Możesz do tego wykorzystać zwykły termometr rtęciowy, ale możesz mieć problemy z odczytaniem wyników z dokładnością do pół kreski (do 0,05°C). Ponadto mierzenie temperatury zwykłym termometrem trwa co najmniej 4 minuty (przy mierzeniu temperatury w pochwie lub odbycie) i aż 8 minut (przy mierzeniu temperatury w ustach). Czy lepiej stosować termometry elektroniczne?

Etykiety na produktach a zdrowe odżywianie

Zapewne domyślasz się, że chcę zostać mamą zdrowego malucha. Jeśli trochę czytałeś na temat przygotowania do rodzicielstwa to pewnie wiesz, że bardzo istotna jest dieta przyszłych rodziców.

Właśnie trwają nasze przygotowania do rodzicielstwa. Podejmujemy próby i liczymy, że niedługo pocznę dziecko. :) Już się nie mogę doczekać tego przełomowego momentu w moim życiu. Szczególnie trudno jest czekać, gdy codziennie spotyka się jakieś radosne maluchy ze szczęśliwymi mamami... bardzo bym chciała, aby wkrótce jedno takie maleństwo uśmiechało się do mnie, jako do swojej mamusi. :)

Szczepienia

Szczepienia przyszłej Mamy mają na celu uchronić ją przed chorobami, które mogę mieć negatywny wpływ na zdrowie i życie dziecka w ciąży i po porodzie. Wszystkie szczepienia należy skonsultować z lekarzem. Warto zwrócić uwagę, że po niektórych szczepieniach należy odczekać kilka miesięcy zanim zajdzie się w ciąże.

Subskrybuje zawartość