Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Jak zmierzyć wzrost niemowlaka?

Chciałabym się dowiedzieć ile cm (centymetrów) ma nasz niemowlaczek, bo nasz pediatra tylko waży dziecko i mierzy mu obwód główki i klatki piersiowej. :(
Jak poprawnie mierzy się niemowlaka, aby nie zrobić mu krzywdy? Czy wasi pediatrzy też nie mierzą wzrostu dziecka podczas wizyt kontrolnych?
Napiszcie proszę jak zmierzyć wzrost bobaska w domu.

Poprawne mierzenie noworodka

Nie wolno prostować nóżek noworodków na siłę, dlatego w celu zmierzenia wzrostu tak małego dziecka należy zachować szczególną ostrożność, a pomiar powinien być wykonywany w odcinkach "na raty".
Małego niemowlaczka mierzy się:
- od głowy do bioder,
- od bioder do kolan
- i od kolan do stóp.
Mierzenie wzrostu dziecka w tradycyjny sposób można rozpocząć, gdy maluch zaczyna chodzić i potrafi stać na całych stopach.

Mierzenie niemowlaka w przychodni

U nas w przychodni też nigdy nie mierzono wzrostu niemowlaczków. Pierwsze mierzenie u lekarza nasza Weronisa miała, gdy już sama stała na nóżkach (około 1 roku) i była mierzona na stojąco - stanęła przy ścianie, na której była przyklejona kolorowa miarka z żyrafką. :)

Mierzenie długości noworodka

Niemowlakom nie mierzy się wzrostu tylko długość po wszystkich fałdkach. Najlepiej mierzyć dziecko położone na boku (lub trzymając je przytulone do siebie) elastycznym metrem (metrem krawieckim). Niemowlaczek musi być bez pieluszki - na golaska, a mierzyć należy wzdłuż krzywizn ciała.
Dopiero starszym dzieciom mierzy się wzrost. Nasz pediatra też nie mierzył długości bobaska.

Rozmiar 68 cm

U nas podobnie. Pediatra mierzył obwód główki, obwód w klatce piersiowej i jaki rozmiar ma ciemionczko. Jak poprosiłam w przychodni to niemowlę zostało zmierzone przez pielęgniarkę. Wynik: 68 cm w wieku 6 miesięcy. I pielęgniarka robiła to tak jak opisała Ama. Widziałam jak to się robi i myślę, że potrafiłabym zmierzyć sama ruszające się dziecko z dokładnością do 2 cm ;) ale po co mierzyć dziecko? I tak rozmiary ubranek mają niewiele wspólnego ze wzrostem/długością dziecka i rozmiar rozmiarowi nie jest równy. Po co mierzyć długość dziecka, jeśli po ubrankach doskonale widać jak pięknie rośnie. :)

72 cm/ 10tygodni

ja zmierzyłam swojego po ok,4 tygodniach od porodu,ale chyba źle to robiłam ;)bo wyszło mi mniej niż w szpitalu hihi (a urodził się 4 kg/60 cm:)
Na wizycie w 6tyg (1szczepienie) lekarka nie mierzyła wzrostu,powiedziała tylko że wygląda na 3 miesięczne dziecko.
Dziś w 9/10 tyg zmierzyłam go tak jak radzicie(na raty) i wyszło ponad 72 cm.Nie wiem czy nie za duży jest jak na swój wiek....

Długość niemowlaka a rozmiar ubranek

A rodzice duzi? Bo wielkość dziecka zależy od wzrostu rodziców, a zwłaszcza ojca.
Moja Maja raczej mieści się w normach - 50 centyl. Nie wiem jednak jak to jest, że zmierzone u lekarza 67 cm a ubranka 68 są za małe - Maja nosi na 74 i 80. Też tak jest u Was, czy źle zmierzona?