Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Zażywanie leków w okresie przygotowania do macierzyństwa

Planując zajście w ciąże musi brać pod uwagę negatywny wpływ leków na Twój stan zdrowia (możliwość poczęcia dziecka) oraz na płód, jeśli dojdzie do zapłodnienia. Wskazane jest zatem ograniczenie spożycia leków - nawet tych sprzedawanych bez recepty. Jeśli masz przypisane jakieś leki, skonsultuj się z lekarzem, czy nie zaszkodzą one Twojej ewentualnej ciąży i Twojemu zdrowiu.


Chociaż leki sprzedawane bez recepty z reguły mają ulotki informujące o bezpieczeństwie (lub niebezpieczeństwie) zażywania ich w czasie ciąży, to najlepiej będzie, jeśli i tak skorzystasz z porady lekarza.

W przypadku, gdy jesteś w trakcie leczenia jakichś przewlekłych chorób i przyjmujesz leki, koniecznie skonsultuj ich branie z lekarzem. Niektóre z nich mogą powodować wady rozwojowe u dziecka. Leki uznane za potencjalnie szkodliwe powinny być odstawione na przynajmniej 1-6 miesięcy (w zależności od specyfiku) przed rozpoczęciem starań o dziecko.

Przykładem takiego niebezpiecznego leku jest np. Accutane - środek do leczenia trądziku, który należy zaprzestać przyjmować co najmniej 1 miesiąc przed zajściem w ciąże.

Ponadto jeśli starasz się o poczęcie dziecka a stosujesz irygację powinnaś jej zaprzestać. Irygacja może przeszkodzić w zapłodnieniu.