Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Wizyta u stomatologa

Zanim podejmiesz próby zmierzające do poczęcia dziecka powinnaś odwiedzić swojego stomatologa. Dobrze jest zrobić gruntowny przegląd i czyszczenie zębów. Gdyby okazało się, że niezbędne jest leczenie, to lepiej zrobić je teraz niż w czasie ciąży.


Szczególnie istotne jest to, aby w ciąży unikać niebezpiecznych dla dziecka zabiegów jak np. wyrywanie (ekstrakcja) zęba, czy też prześwietlenie promieniami RTG.

Dla przyszłej mamy problemem może być również niewyleczona (lub nowa) próchnica, bo może ona wywołać ból zębów. Ból odczuwany przez mamę oraz zastosowane proszki przeciwbólowe również będą wpływały na płód.

Na zdrowie Twojego dziecka może mieć także wpływ stan Twoich dziąseł. Najnowsze badania wykazują, że paradontoza zwiększa ryzyko wcześniejszego porodu, co oczywiście nie jest wskazane.

Po kontroli stomatologicznej zalecane jest, aby przyszłe mamy ze szczególną starannością dbały o swoje zęby. Zalecane jest mycie zębów po każdym posiłku (i poprawne czyszczenie ich nicą dentystyczną) oraz kolejne wizyty kontrolne u dentysty.

Dbaj o swoje zęby. :)