Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Skuteczność NPR po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam, chciałam się zapytać jak to jest z prawidlowośćią NPR w pierwszym i kolejnym cyklu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych czy prowadzone obserwacje sa wiarygodne czy po dodatkowych hormonach organizm jest na tyle roztrojony ze skutecznosc NPR jest zaburzona i czy to zaburzenie dotyczy tylko I fazy cyklu czy II fazy z bezwzgledną nieplodnością też? Jesli do takich zaburzeń dochodzi to przez ile cykli trwają?

NPR po zaprzestaniu stosowania tabletek

Każda kobieta ma nieco inny organizm, a na rynku jest nie tylko jeden rodzaj tabletek, więc cokolwiek bym tu napisał nie będzie to "zawsze słuszne". Stosowanie metod Naturalnego Planowania Rodziny po zaprzestaniu przyjmowania środków antykoncepcyjnych po prostu musi być bardzo ostrożne. W niektórych przypadkach cykle wracają do normy już po ostatniej miesiączce wywołanej tabletkami, częściej jednak pojawiają się jakieś odchylenia (cykle krótsze lub dłuższe), które ustępują nawet dopiero po kilku miesiącach.

Pamiętając o tych zaburzeniach należy więc znacznie ostrożniej obliczać początek fazy niepłodności bezwzględnej (objaw śluzu może być zaburzony, skok temperatury lepiej jest stwierdzić dopiero po 5 a nie po 3 dniach wyższych temperatur).