Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Czy trzeba przygotowywać się do ciąży?

Gdy podjęliśmy z Pawłem decyzję o podjęciu usilniejszych starań o potomstwo, jeszcze bardziej zaczęłam się wczytywać w informacje na temat przygotowania do macierzyństwa (i ojcostwa też, bo przecież na zdrowie dziecka wpływ ma zarówno mama jak i tata). Od dawna przyjmuję kwas foliowy, a 4 miesiące temu robiłam dokładny przegląd zębów. Jednak to nie wszystko, o co musi zatroszczyć się przyszła mama.Wiem, że jeszcze przed rozpoczęcia starań o dziecko wskazana jest szczególna troska o swoje zdrowie - wyleczenie lub kontrola stanu zdiagnozowanych chorób, badania ogólnego stanu zdrowia (w tym badania krwi, moczu), stosowanie wartościowej diety, przywrócenie właściwej masy ciała, unikanie szkodliwych substancji, utrzymywanie formy fizycznej.

Równie ważny jest relaks oraz unikanie stresu. Niekiedy wskazane jest przygotowanie finansowe - utrzymanie dziecka jest obecnie bardzo kosztowne, a brak pieniędzy na niezbędne rzeczy dla malucha może wywołać niepotrzebny stres i lęki.

To wszystko jest bardzo ważne, jeśli chce się urodzić zdrowe i radosne dziecko. Podobnie jak chore, słabe drzewo nie wydaje obfitych owoców, tak samo chora kobieta może mieć problem z zajściem w ciążę i urodzeniem zdrowego dziecka. Wiadomo zresztą, że komórki (jajo i plemnik), z których powstaje dziecko tworzone są w organizmach kobiety i mężczyzny jeszcze długo wcześniej zanim dojdzie do zapłodnienia. Od stanu zdrowia rodziców zależy jakość tych komórek, a jakość wpływa na możliwość poczęcia i przyszłe zdrowie dziecka.

Wskazane jest również, aby kobieta obserwowała swój organizm pod względem płodności - takie obserwacje są bardzo przydatne dla wyznaczenia okresu płodnego i niezbędne w przypadku, gdy pojawiają się trudności z poczęciem. Jeśli to możliwe zacznij obserwować swoją temperaturę ciała (zawsze mierzoną rano o tej samej porze zaraz po przebudzeniu), śluz szyjkowy oraz szyjkę macicy (pozycję, rozwarcie i miękkość). Ja swoje obserwacje prowadzę już od blisko roku...

Jeśli planujesz zostać mamą radosnego malucha, koniecznie rozpocznij swoje przygotowania do macierzyństwa już dzisiaj. Pamiętaj, że także Twój Partner powinien przygotować się do ojcostwa. Wy też możecie zostać świadomymi rodzicami. :)

O moich przygotowaniach napiszę w kolejnej notce. Być może napiszę też o przygotowaniach Pawła. ;)