Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Poparzenie słońcem u dziecka - jak pielęgnować dziecko po poparzeniu słońcem?

Wczoraj u nas bardzo mocno prażyło słonko i za mało posmarowałam twarzyczkę córeczki. Wczoraj była czerwona buźka, posmarowałam takim mleczkiem SOS po przedawkowaniu słońca (DAX Sun), ale w nocy dziecko się drapało (buźka swędziała). Dzisiaj nadal jest czerwona, rano smarowałam kremem z filtrem do przedszkola, a po przedszkolu znowu tym mleczkiem SOS. Buźka jest czerwona, są małe czerwone krosteczki (również na rączkach i dekoldzie), wszędzie tam gdzie docierało wczoraj słonko.
Jak można leczyć takie oparzenia / uczulenie na słonko?
Słyszałam o zsiadłym mleku na plecach, a co można na twarz i to u małego (2,5 roku) dzieciątka. Pomóżcie!

Czerwona buzia po kąpieli słonecznej

Faktycznie czerwona buzia/krosteczki pojawiające się na twarzy po dłuższym nasłonecznieniu mogą być również uczuleniem. Warto w takim przypadku (szczególnie, że dziecko jest małe) udać się do lekarza, aby dokładnie obejrzał skórę - inaczej leczy się oparzenia słoneczne, a inaczej alergię na słońce.
Niekiedy powodem problemów skórnych jest nie słońce, a stosowany krem z filtrem - również balsamy/kremy do opalania mogą wywołać u dziecka alergię.
Gdy my przeholujemy ze słońcem (chociaż pamiętamy o profilaktyce i smarujemy się kremami z filtrami UVA i UVB + nakrycia głowy i unikanie słońca w godzinach 12-15), to najczęściej stosujemy jakiś balsam/krem po opalaniu.