Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością

"Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością"
Autorki: Adele Faber, Elaine Mazlish
Wydawnictwo Media Rodzina

Często zastanawiałam się dlaczego relacje między rodzeństwem w mojej rodzinie są tak różne i często dalekie od ideału. Skąd bierze się niezgoda, zazdrość i przykre słowa? - przecież dla moich rodziców priorytetem było wychowanie nas we wzajemnej miłości. Dzisiaj, gdy sama jestem matką, jeszcze bardziej chciałabym wiedzieć, co mogę zrobić, aby moje dzieci żyły w zgodzie i w przyszłości były dla siebie prawdziwym wsparciem. Wiele podpowiedzi znalazłam w książce "Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością" autorstwa Adele Faber i Elaine Mazlish.

Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnościąLektura pomogła mi spojrzeć na relacje między moimi dziećmi z ich punktu widzenia. Odkryłam jak wielki wpływ na relacje między moimi dziećmi ma to jak my dorośli je traktujemy. Każde wypowiedziane przez nas słowo i gest w ich towarzystwie oraz gdy teoretycznie one nas "nie słyszą i nie widzą", buduje pozytywne i negatywne relacje między nimi.
Autorki dowodzą, że pozornie nieszkodliwe porównywanie cech fizycznych, osiągnięć i zachowań dzieci może prowadzić zarówno do kompleksów, obniżonego poczucia własnej wartości, jak i niezdrowej rywalizacji. Jednocześnie ukazuje niebezpieczeństwa przydzielania dzieciom ról - np. "grzeczny chłopiec" chce zyskać uznanie rodziców; albo "niegrzeczna dziewczynka" chce zwrócić na siebie uwagę. Tymczasem każde dziecko powinno być traktowane indywidualnie, bez porównywania z innymi (a w szczególności z rodzeństwem!), a rolą rodzica powinno być wspieranie dziecka w odkrywaniu samego siebie. Dzięki książce wiem, że dzieci w rodzinie nie muszą dostawać tyle samo, leczy tylko/aż tyle ile potrzebują. Powinny być traktowane nie tak jak rodzeństwo, tylko tak, jakby były wyjątkowe.

Poradnik "Rodzeństwo bez rywalizacji..." podobnie jak pierwsza część serii "Jak mówić..." jest napisany w sposób bardzo przystępny. Zawiera konkretne wskazówki, jak należy się zachować w trudnych rodzinnych sytuacjach. Pokazuje negatywne skutki tradycyjnych zachowań, a jednocześnie wskazuje jak w konkretnej sytuacji można byłoby postąpić lepiej.
Oprócz ogólnych wskazówek i przykładów właściwego postępowania książka prezentuje doświadczenia rodziców polskich, którzy podejmowali próbę wdrożenia założeń książki do życia codziennego. Dzięki temu można rozwiać wątpliwości dotyczące szczególnych sytuacji, a jednocześnie lepiej zrozumieć intencje autorek.

Chociaż po przeczytaniu książki nie stałam się lepszą mamą, to wierzę, że dzięki przeniesieniu zaleceń do codzienności sprawię, że relacje między moimi dziećmi będą lepsze niż te między mną a moim rodzeństwem.