Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Różowy mózg, niebieski mózg

"Różowy mózg, niebieski mózg. Jak niewielkie różnice w mózgach dziewczynek i chłopców mogą stać się przepastne i co z tym robić"
Autorki: Lise Eliot
Wydawnictwo Media Rodzina

Sięgając po książkę "Różowy mózg, niebieski mózg" spodziewałam się, że autorka tylko rozprawi się w niej ze stereotypami dotyczącymi rozwoju dziewczynek i chłopców. Tymczasem Lise Eliot podeszła do tematu szerzej i w sposób naukowy pokazała różnice między dwoma płciami w kolejnych fazach rozwoju dzieci - od momentu poczęcia do końca okresu dojrzewania.

Różowy mózg, niebieski mózgAutorka przeanalizowała różnice zarówno na poziomie mózgu, jak i zachowań oraz wskazała jak są one kształtowane przez geny, hormony i środowisko. Opisując podobieństwa i różnice między dziewczynkami i chłopcami, Lise Eliot powołała się na wiele mało znanych, rzadko cytowanych, badań. W tym na badania naukowe na szczurach, które były poddawane działaniu różnych hormonów - z pozoru może wydawać się to nudne, w rzeczywistości jest to bardzo wciągająca lektura.

Efektem przeprowadzonej analizy badań naukowych i innych doświadczeń jest diagnoza słabszych i mocniejszych stron każdej z płci (niekiedy zaskakująca!). Konkluzją dostrzeżonej różnorodności dziewczynek i chłopców jest lista sugestii i wytycznych dla rodziców dotycząca sposobu wychowania dzieci. Zastosowanie ich w praktyce ma pozwolić na zmniejszenie różnic cech dominujących każdej płci na wszystkich etapach rozwoju poprzez rozwijanie słabszych stron dziecka (wynikających z przynależności do konkretnej płci). Podjęcie wskazanych działań ma przyczynić się do poszerzenia zakresu umiejętności dzieci, by mogły je później wykorzystać w życiu zawodowym i rodzinnym.

Uważam, że inna jest rola kobiet i mężczyzn w społeczeństwie, mimo to chcę by moje córeczki rozwijały się wszechstronnie, a książka utwierdziła mnie w przekonaniu, że również dziewczynki powinny uprawiać sport (np. grać w piłkę nożną), trzymać w rękach różne narzędzia, bawić się samochodami, łukiem... :)