Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Domowe testy ciążowe

Oczekiwanie na dziecko może być bardzo trudne, szczególnie dla Rodziców, którzy już od dłuższego czasu starają się o poczęcie. Nieudane starania połączone ze staranną obserwacją kobiecego ciała, aby dostrzec symptomy ciąży mogą wywołać sytuację stresową. A chyba każdy wie, że stres nie jest wskazany, zarówno dla kobiety w ciąży (może zaszkodzić dziecku), jak i dla par, które planują poczęcie (nie sprzyja zapłodnieniu).

Dlatego wskazane jest, aby zniecierpliwieni Rodzice jak najszybciej dowiedzieli się, że za 9 miesięcy urodzi się dziecko. W tym celu dobrze jest wybrać się do lekarza, który może skierować na laboratoryjny test moczu lub krwi. Jeśli wizyta u lekarza nie jest możliwa od razu, można wykonać test ciążowy samodzielnie w domu.


Niewidocznym dla oka objawem ciąży jest produkcja hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa (hCG, human chorionic gonadotropin), który pojawia się w moczu już kilka dni po zapłodnieniu. Jednak jego stężenie może być wówczas jeszcze niewystarczające, aby stwierdzić ciążę. Dopiero po upływie około 2 tygodni test ciążowy może z prawdopodobieństwem około 98% wykryć ten hormon i potwierdzić ciążę.

UWAGA! Testy ciążowe nigdy nie dają 100% pewności, bo jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na wyniki. Dobrze jest zawsze zasięgnąć porady lekarza ginekologa.


Rodzaje testów ciążowych

Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje testów ciążowych. Ze względu na sposób przeprowadzania testu wyróżnia się:
- testy płytkowe, które polegają na umieszczeniu kilku kropli moczu na płytce pomiarowej (najczęściej testy wyposażone są w sterylny pojemnik do zebrania moczu i w pipetę do przeniesienia go na test),
- testy strumieniowe (w postaci flamastra), które umieszcza się na kilka sekund pod strumieniem moczu,
- testy paskowe, które wkłada się na kilka sekund do pojemnika z zebranym moczem (najczęściej do testu załączony jest pojemnik na mocz).

Na wyniki testu ciążowego czeka się z reguły kilka minut.

Przykładowe testy ciążowe:
- AMIL (płytkowy lub strumieniowy),
- Clear Blue (strumieniowy),
- Clearview (płytkowy),
- Contrast (płytkowy),
- Feri Test (paskowy),
- Pink Test (płytkowy),
- Pink Test Disptick (paskowy),
- Quick View (płytkowy).

Koszt testu ciążowego

Koszt testu ciążowego wynosi od kilku do kilkunastu złotych.

UWAGA!
Testów ciążowych nie należy używać:
- po terminie ważności (wskazania mogą być niewiarygodne),
- powtórnie (testy ciążowe są jednorazowe).