Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Laboratoryjne testy ciążowe

Przy podejrzeniu ciąży lekarz może skierować kobietę na laboratoryjny test ciążowy. Może być to test moczu, który zapewnia wykrycie ciąży z prawdopodobieństwem prawie 100% już 7-10 dni po zapłodnieniu, lub test krwi, który pozwala potwierdzić ciąże już tydzień po zapłodnieniu oraz określić przybliżony jej wiek.Laboratoryjny test ciążowy z moczu

Laboratoryjny test ciążowy z moczu, analogicznie jak testy ciążowe domowe, pozwala na wykrycie ciąży na podstawie obecności w moczu hormonu hCG. Różnica polega na tym, że jest on wykonywany przez specjalistę.

Mocz wykorzystywany w badaniach powinien pochodzić z pierwszego rannego moczu. Czas oczekiwania na wyniki to kilka godzin. Koszt prywatnego badania moczu dla próby ciążowej to kilkanaście złotych.
W praktyce do potwierdzania (lub wykluczania) ciąży częściej stosowane są droższe testy z krwi.


Laboratoryjny test ciążowy z krwi

(np. HCG beta ilościowo)

Laboratoryjny test ciążowy krwi wykrywa hormon hCG z surowicy krwi. Ponieważ zawartość tego hormonu we krwi zmienia się wraz z rozwojem ciąży, pozwala on również na ustalenie wieku ciąży. Koszt prywatnego badania krwi dla próby ciążowej to ok. 25 zł.

Dla uzyskania największej pewności diagnozy wykonywane są jednocześnie testy ciążowe z moczu i z krwi oraz przeprowadzane jest badanie lekarskie przez ginekologa.

We wczesnym stadium ciąży, gdy organizm kobiety nie wytworzy wystarczającej ilości hormonu hCG, ciąża może nie zostać rozpoznana. Stąd też po około 1 tygodniu zalecane jest ponowne przeprowadzanie testu krwi i badania lekarskiego. Jeśli przy negatywnym wyniku testów nie pojawia się miesiączka należy sprawdzić, czy nie rozwija się ciąża ektopowa.

Zobacz: Normy hormonu B-HCG w ciąży