Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Czynniki wpływające na wyniki testu ciążowego

Testy ciążowe pozwalają na stwierdzenie ciąży z prawdopodobieństwem około 98%. Jednakże jest wiele czynników, które mogą zakłócić działanie testu.

Jeśli chcesz otrzymać wiarygodny wynik koniecznie postępuj zgodnie z instrukcją obsługi. Sprawdź też, czy nie ma czynników, które mogłyby zafałszować wynik testu ciążowego.Jakie czynniki wpływają na wynik testu ciążowego?

1. Zbyt wczesne wykonanie testu ciążowego (dla uzyskania właściwego wyniku należy stosować się do instrukcji obsługi testu, najbardziej wiarygodne są testy wykonane najwcześniej w dniu przewidywanej miesiączki).
2. Przyjmowanie leków hormonalnych zawierających hCG (gonadotropinę kosmówkową) - należy odczekać co najmniej 14 dni od momentu przyjęcia hormonu.
3. Przebyty poród lub poronienie - hormon hCG utrzymuje się w moczu nawet do kilku tygodni po porodzie lub poronieniu. Wynik jest wiarygodny po odczekaniu 6 tygodni lub wcześniejszym uzyskaniu wyniku negatywnego.
4. Stany patologiczne - nowotwór jajnika, wątroby lub cysty, choroby nerek, nadczynność tarczycy oraz przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych i okres około menopauzalny. Wówczas w moczu może znajdować się gonadotropina kosmówkowa (hCG), która jest wykrywana przez test i daje fałszywy wynik pozytywny.
5. Ciąża pozamaciczna może powodować, że poziom hormonu hCG będzie niższy i niewykrywalny przez test. Wówczas można uzyskać fałszywy wynik negatywny.

Dobrze jest również wiedzieć, jakie czynniki nie fałszują wyników testów ciążowych.

Na wyniki testu ciążowego nie wpływa:

- przyjmowanie antybiotyków,
- przyjmowanie środków przeciwbólowych,
- picie alkoholu (w ciąży wskazana jest całkowita abstynencja!),
- przyjmowanie doustne środków antykoncepcyjnych.