Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Leukocytospermia - zwiększona ilość leukocytów w nasieniu

Leukocytospermia to stwierdzenie zwiększonej ilości leukocytów w nasieniu. Za wartość graniczną (zgodną z normą) uznaje się 1 milion leukocytów w mililitrze - jeśli liczba leukocytów jest większa sugeruje to leukocytospermię.


Najczęściej leukocytospermia jest skutkiem procesu zapalnego w obrębie narządów rozrodczych. W takich przypadkach przypisuje się pacjentowi antybiotyki.

Jednakże nie ustalono do końca związku leukocytospermii z upośledzoną płodnością u mężczyzn. Podobnie nie widać korelacji liczby leukocytów z innymi cechami zapalenia układu rozrodczego u mężczyzny jak np. pH, zmiany objętości nasienia, aglutynacja plemników czy też wyniki hodowli bakteryjnej z nasienia. Stąd też nie zaleca się rutynowo posiewu nasienia w przypadkach leukocytospermii.

Rozpoznanie leukocytospermii wymaga zastosowania specjalnych metod barwienia ejakulatu w celu identyfikacji leukocytów i odróżnienia ich od złuszczonych komórek szeregu spermatogenezy. W barwieniu rozmazów nasienia stosuje się metody peroksydazowe lub wykorzystuje się monoklonalne przeciwciała skierowane przeciwko leukocytom i poszczególnym antygenom specyficznym na nich zlokalizowanych.

Leczenie leukocytospermii jest utrudnione, bo ograniczone są możliwości wyboru rodzaju chemio- i antybiotykoterapii w zakresie męskiego układu rozrodczego.

Wiesz coś więcej na temat leukocytospermii? Podziel się swoją wiedzą w komentarzu do artykułu.

Comments :

Czy w morfologii, OB były

Czy w morfologii, OB były jakieś zmiany???????? Też mam wysoki poziom leukocytów, posiew był ok.

Mojemu mężowi wyszły bardzo

Mojemu mężowi wyszły bardzo liczne leukocyty w nasieniu, natomiast posiew wyszedł w porządku, w tamtym czasie też na nic nie chorował. W miedzyczasie wyszło jednak że mam bakterie ureaplazma (jako że są to bakterie beztlenowe nie wychodzą one w zwykłym posiewie bakteryjnym, a jedynie możliwe jest ich wykrycie przez badanie genetyczne wymazu ). Leczyliśmy się oboje i myślę że właśnie te bakterie mogły spowodować, że u meża były liczne leukocyty. Za jakis czas chcemy powtórzyć badanie i sie okaze czy to ureaplazma spowodowała.