Obserwacja śluzu
Obecnie prowadzę obserwację swojego 5 cyklu, niestety największe problemy mam z obserwacją śluzu. Pomimo tego, że długość mojego cyklu wynosi 26-29 dni i mam jedynie 21 lat, mam problemy z obserwowaniem śluzu, wg. mnie zbyt krótko wystęuje. Obecnie mam 10 dzień cyklu i jedyne co zaobserwowałam to: delikatne bulgotanie, (które nie wiem czy miało tak na prawdę miejsce czy mi się zdawało) w 8 dniu cyklu (jeden raz coś takiego zaobserwowałam) oraz białe ślady jakiejś wydzieliny od 8 dnia (lepka, mała ilość biaława- nie wystepuje ciągle tylko jest taka fala, że w danym momencie dnia się pojawia). Na podstawie zaobserowanych poprzednich moich cykli stwierdzam, że faza śluzu trwa u mnie 5 albo tylko 3 dni, po za tym nie obserwuje nic po za opisaną wyżej białą, nierozciągliwą, lepką i falowo wystepującą wydzieliną. Będę wdzieczna za wszelkie informacje.
- Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać
Jak prowadzić obserwacje śluzu?
Ania, wt., 25 czerwuec 2013 - 11:08Paulinko, po pierwsze nie powinnaś się niepokoić - świetnie, że regularnie się obserwujesz i udało Ci się zaobserwować pojawianie się śluzu. Świetnie, że obserwujesz śluz przez cały dzień.
Nie wiem co masz na myśli pisząc "delikatne bulgotanie"? :) Nie wiem, jak prowadzisz obserwacje?
Być może krótkie zaobserwowane przez Ciebie występowanie śluzu jest spowodowane niewłaściwym sposobem prowadzenie obserwacji.
Jak prowadzić obserwacje śluzu szyjkowego?
1. Obserwacja śluzu szyjkowego to obserwacja:
- jakości śluzu tj. jak wygląda - przejrzystość, kolor; oraz jak się zachowuje - rozciągliwość, lepkość (przejrzysty, rozciągliwy, białawy, żółtawy, lepki, rwący się, brak śluzu),
- odczuć na sromie (suchość, wilgotność i śliskość, mokrość).
2. Obserwacje jakości śluzu i odczuć na sromie należy prowadzić przez cały dzień (bo jakość i ilość śluzu może się zmieniać w ciągu dnia - tak jak zaobserwowałaś u siebie "falowość").
3. Śluz najwygodniej obserwować podczas każdej bytność w toalecie dotykając papierem toaletowym sromu (najlepszy jest nieperfumowany biały papier toaletowy) - w tym momencie możemy poczuć śliskość (papier toaletowy ślizga się po sromie), suchość albo uczucie pośrednie. Następnie oglądamy papier i ewentualnie oceniamy rodzaj śluzu - jego barwę (przejrzysty, białawy, żółtawy itp.) i właściwości (lepkość, rozciągliwość).
Czy postępujesz podobnie? Czy wiesz jak wygląda śluz typu mniej i bardziej płodnego?
Jeśli czujesz wilgotność, mokrość lub śliskość na sromie, a nie widzisz śluzu na papierze, to oznacza, że występuje u Ciebie śluz, ale w takich małych ilościach, że jesteś tylko w stanie go poczuć na sromie.
To było tak w pigułce. :)
Zbyt mała ilość śluzu
Ania, wt., 25 czerwuec 2013 - 11:20Paulinko, zapomniałam dodać, że przy małej ilość śluzu zaleca się analizę diety - być może pijesz zbyt mało wody albo spożywasz produkty/lekarstwa, które wpływają na ilość wydzielanego śluzu szyjkowego.
Przy małej ilość śluzu można też stosować obserwacje wewnętrzne śluzu (niewskazane dla kobiet, które nigdy nie współżyły).
Mam nadzieję, że pomogłam. :)
Bardzo dziękuję za odpowiedź
paulina, śr., 26 czerwuec 2013 - 20:21Bardzo dziękuję za odpowiedź Aniu:) Prowadzę obserwację śluzu zgodnie z tym instrukcją podaną przez Ciebie (uczyłam się tego z książki "sztuka Naturalnego Planowania Rodziny kurs podstawowy"). Pomimo, że stosuję ten typ obserwacji, ciężko mi interpretować/odczytywać odczucia z intepretacją śluzu raczej nie mam problemu. Gorzej z odczuciami. Zgodzę się z Tobą, że przyczyną może być moja nieodpowiednia dieta tzn. zbyt mało piję :)
Nie mogę się jednak zgodzić z tym co napisałaś "Jeśli czujesz wilgotność, mokrość lub śliskość na sromie, a nie widzisz śluzu na papierze, to oznacza, że występuje u Ciebie śluz, ale w takich małych ilościach, że jesteś tylko w stanie go poczuć na sromie" Jeśli czuję mokrość lub śliskość (lub to i to) musi wystąpić śluz, przynajmniej tak mi się wydaje z tego co przeczytałam.
Ilość śluzu szyjkowego a odczucia
Ania, śr., 26 czerwuec 2013 - 22:09Masz rację, że śluz występuje, gdy odczuwasz wilgotność lub mokrość w ciągu dnia (możesz poczuć wilgotność, mokrość czy naoliwienie na sromie podczas ruchu np. podczas spaceru do pracy). Badania dowodzą, że kobieta jest w stanie odczuć śluz na sromie przy bardzo małej jego ilości, tymczasem gdy do jego "zobaczenia" na papierze potrzebna jest większa ilość.
U Ciebie tego śluzu może być na tyle mało, że nie znajdziesz go w ogóle na papierze lub przy śladowej ilości trudno Ci będzie określić jego cechy. Dlatego tak ważne jest, abyś obok zaobserwowanego na papierze śluzu, notowała swoje całodzienne odczucia na sromie (z całego dnia, a nie tylko z wizyt w toalecie).