Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Karmienie piersią noworodka

Karmienie piersią tuż po porodzie może być trudne - zarówno matka, jak i dziecko muszą się tego nauczyć. O czym należy pamiętać przy karmieniu naturalnym noworodka?

Bezpośrednio po porodzie kobieta może jeszcze nie mieć wystarczająco dużo pokarmu stąd też bardzo ważne jest regularne przystawianie dzieciątka do piersi - przynajmniej raz na 3 godziny. Tylko regularne ssanie stymuluje produkcję mleka.

Noworodki powinny być karmione na żądanie - jeśli chcą to nawet co godzinę. Niektóre mamy mają trochę szczęścia ;) i ich dzieci chętnie przesypia dłużej niż 3 godziny między posiłkami. W takich przypadkach wskazane jest, aby noworodki budzić i przystawiać do piersi nie rzadziej niż co trzy godziny - również w nocy. Jest to bardzo ważne zarówno z punktu widzenia dzieciątka, jak i matki. Noworodki karmione rzadziej mogą po obudzeniu być bardzo głodne i przez to mieć problemy z przystawieniem się do piersi, z której mleko nie płynie od razu strumieniami. Tymczasem częste przystawianie dziecka pozytywnie wpływa na produkcję mleka oraz pozwala zapobiegać zastojom i nawałom pokarmu u matki.Przy małej ilości pokarmu matka może pić herbatki laktacyjne. Koniecznie zgodnie z instrukcją ich dawkowania. Nie należy przesadzać z ilością wypijanych herbatek, bo można doprowadzić do nawału pokarmu.

Comments :

Mi herbatka laktacyjna bardzo

Mi herbatka laktacyjna bardzo pomogła. Bez niej nie mogłabym karmić mojej Kornelii. Wszystkim mamom, które mają problem z brakiem mleka polecam herbatkę Herbapolu. Dzięki temu, że zaczęłam ją pić przeżyłam szczęśliwie największy mój kryzys pod koniec 2 miesiąca karmienia małej.Przystawiając często do piersi i pijąc herbatkę, dalej mogę karmić córeczkę.