Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Tysiąc pierwszych dni dla zdrowia

1000 pierwszych dni dla zdrowia to program realizowany przez Fundację Nutrica, którego celem jest upowszechnienie wiedzy na temat roli i zaleceń właściwego odżywiania dzieci w pierwszych trzech latach życia - okres kiedy wzrost i rozwój dzieci jest najintensywniejszy. Ponadto program promuje zdrowe odżywianie kobiet w ciąży i dzieci po ukończeniu trzeciego roku życia. Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci włącza się w akcję promocji zdrowego odżywania i budowania właściwych nawyków żywieniowych u małych dzieci.

Jakie są najnowsze wytyczne dotyczące zdrowego odżywania dzieci w pierwszym, drugim i trzecim roku życia?

Program 1000 pierwszych dni dla zdrowia rekomenduje przestrzeganie 5 podstawowych zasad:
1. Wyłączne karmienie piersią do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia dziecka, a następnie wprowadzanie posiłków uzupełniających oraz kontynuacja karmienia mlekiem kobiecym do dwóch lat lub dłużej (zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia)
2. Zbilansowana dieta dziecka (odpowiednie proporcje białka, tłuszczu, witaminy i składniki mineralne jak żelazo i wapń) w postaci regularnych, różnorodnych i pełnowartościowych posiłków przygotowanych z najwyższej jakości produktów (mleka i produktów mlecznych, pieczywa, kasz, mięsa, drobiu, ryb, owoców i warzyw). W tym celu można wykorzystać modelowy talerz żywieniowy obrazujący udział poszczególnych grup produktów wyrażony w ilościach porcji w jadłospisie dziecka.
3. Suplementacja witaminy D przez cały rok.
4. Ograniczenie soli i cukru w diecie
5. Pięć regularnych posiłków dziennie - 3 posiłki podstawowe, czyli śniadanie, obiad i kolacja oraz 2 posiłki uzupełniające - drugie śniadanie i podwieczorek. Zalecana jest 3-4 godzinna przerwa pomiędzy posiłkami.
Ty wybierasz CO dziecko je, a dziecko wybiera ILE zje.

Warto pamiętać o tych zasadach, bo odpowiednie odżywianie oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych ma ogromny wpływ na zdrowie dzieci oraz długość i jakość ich życia.