Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Pralka z podłączeniem ciepłej wody

Szukam pralki z podłączeniem ciepłej wody. Mieszkamy w domku jednorodzinnym i mamy zainstalowane kolektory słoneczne (solary) do podgrzewania wody. Chcemy nadmiar ciepłej wody wykorzystywać do prania, ale oglądane przeze mnie modele nie mają takiej możliwości - jest tylko podłączenie zimnej wody. Kiedyś podobno były takie modele, ale już ich nie ma w sprzedaży. W jednym ze sklepów zaproponowali mi jakiś model pralki przemysłowej z podłączeniem ciepłej wody, ale w cenie kilku tysięcy...
Wiem, że niektóre modele pralek mają w instrukcji informację, iż nie mogą być podłączone do gorącej wody, bo może spowodować to uszkodzenie pralki.
Za radą pani ze sklepu chcę przed podłączeniem ciepłej wody do normalnej pralki wymieszać ją z zimną wodą (specjalny zawór mieszający wodę do wskazanej temperatury) i podłączyć do pralki wodę w minimalnej temperaturze prania, czyli około 30 st.
Myślicie, że to będzie działać? Może wiecie dlaczego nikt nie produkuje pralek z podłączeniem ciepłej i zimnej wody (w przypadku zmywarek są dostępne modele z przyłączem ciepłej i zimnej wody)?

Pralka z podłączeniem ciepłej wody Beko WKB 61232 PL PTY

Polecam pralkę Beko WKB 61232 PL PTY - ładowana od frontu z możliwością podłączenia ciepłej i zimnej wody. Doskonale sprawdza się przy kolektorach słonecznych. Koszt w internecie poniżej 1000zł.

Plamy prane w ciepłej wodzie

Czy ta pralka do każdego cyklu bierze ciepłą wodę od razu? Niektóre plamy lepiej usunąć w zimnej wodzie, więc gdy bierze ciepłą wodę od razu to utrwali plamy zamiast jest usunąć. Nie uśmiecha mi się ręczne odplamianie a później pranie w pralce.

Pralka z podłączeniem gorącej wody nie pobiera ciepłej wody?!

Zaintrygowały mnie Twoje wątpliwości. :)
Zadzwoniłem do producenta i teraz już wiem, jak to wszystko działa.
Pranie nie rozpoczyna się w gorącej wodzie - na początku pralka pobiera zimną wodę, później ciepłą w stosunku 2/5 zimnej i 3/5 ciepłej. Stosunek ten może ulegać zmianie w zależności od temperatury podłączonej ciepłej wody jak również temperatury ustawionego programu.

Ciekawe (ale z mojego punktu widzenie niefajne) jest to, że pobieranie ciepłej wody odbywa się tylko przy praniu w temperaturze co najmniej 60'C. Jednak w programie "Bawełna ECO" nigdy nie jest pobierana ciepła wada!
W celu wykorzystania ciepłej wody przy praniu w niższych temperaturach tj. 30'C lub 40'C należy używać programy "Codzienne szybkie" i "Experss super short". Są to fajne wyjątki, przy których pobierana jest gorąca woda.

Dziwne jest to, że producent uniemożliwił wykorzystanie ciepłej wody przy dłuższych programach w niższych temperaturach.