Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Czy Naproxen wpływa na płodność?

Witajcie, planuję ciążę... i wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że strasznie zaczęła boleć mnie noga w kolanie. Myślałam, że to od obcasów, które nosiłam w święta, ale minął tydzień, a noga boli coraz bardziej. Kiedyś miałam podobne bóle i lekarz przypisał mi tabletki xefo rapid (Lornoxicamum), które obniżają płodność i nie są wskazane w ciąży. Po kilku tabletkach bóle minęły na kilka lat.
Teraz zastanawiam się, co robić, bo niedługo będzie czas okołoowulacyjny. Czy Naproxen (Naproxenum) obniża płodność, albo mógłby zaszkodzić dziecku w przypadku, gdyby zaszło do poczęcia?
Nie chcę w tym cyklu tracić okazji na poczęcie, bo mam już trochę lat na karku, a i cykle mam bardzo długie, więc kolejna okazja może zdarzyć się dopiero za 6 tygodni. Pomóżcie!

Wpływ Naproxenum na płodność

Z informacji uzyskanej na infolinii producenta żelu Naproxen (100mg Naproxenum / g żelu) wynika, że Naproxen nie wpływa na płodność. Wynika to również z faktu miejscowego stosowania żelu na bolące miejsce. Należy jednak pamiętać, że niewskazane jest stosowanie go w czasie ciąży - poza szczególnymi przypadkami, gdy korzyści stosowania przewyższają możliwe działania nieporządane dla płodu.
Chociaż Naproxen nie obniża płodności to w przypadku starania się o poczęcie lepiej unikać stosowania go w drugiej połowie cyklu, tj. po owulacji (w II i III fazie cyklu), gdy kobieta może być już w ciąży, w pierwszym trymestrze.
W Twojej sytuacji zalecałaby konsultacje z lekarzem... być może lepsze dla Ciebie i dziecka będzie w pierwszej kolejności wyleczenie nogi, i przełożenie starania o dziecko na kolejny cykl.