Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Co robiło dziecko w przedszkolu?

Moje dziecko od lutego poszło do przedszkola. Od pań przedszkolanek trudno się dowiedzieć coś więcej niż, że dziecko się bawiło i nie płakało. Tymczasem moja 3 letnia Michalinka niechętnie opowiada o szczegółach swojego pobytu w przedszkolu? Czy macie jakieś sposoby, aby dowiedzieć się co robiło Wasze dziecko w przedszkolu? Jak przekonać dziecko, aby zdawało relacje z przedszkola?
Chcę mieć pewność, że dziecko ma dobrą opiekę i że nie dzieje się mu tam nic złego.

Absurdalne pytania

Na moje dziecko czasem działają "pytania absurdalne". Przykładowo pytam: czy na obiadek jadłaś ciasteczka (których wiem, że na pewno nie jadła)? Wówczas córeczka uśmiecha się i odpowiada: "Nie, jadłam ciasteczek, jadłam zupkę". Ciągnę dalej: a w zupce były ziemniaczki (pytam, gdy wiem, że jadła rosołek)? I znowu słyszę: "Nie, kluseczki".
Podobnie robię jeśli chcę nakłonić ją do wypowiedzi, gdy mamy gości: "Weronisiu, opowiedz cioci jak dzisiaj jechałaś pociągiem do sklepu". I wówczas ona tłumaczy, że jeździła rowerkiem do Babci.
Gdy przysłuchuję się rozmowom mojej córeczki z innymi osobami, to często się przekonuję, że jej wypowiedzi nie zawsze są odzwierciedleniem rzeczywistości... ale to chyba normalne u maluchów. :)