Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Jaka różnica wieku między dziećmi jest najlepsza?

Niektórzy twierdzą, że im mniejsza różnica między rodzeństwem to lepiej, bo można wychowywać je za jednym zamachem. Jednak wiąże się to z tym, że w tym samym momencie ma się dwa razy więcej takich samych obowiązków. Inni sugerują, że korzystne jest odczekanie kilku lat, aby pierwsze dziecko było na tyle odchowane, aby móc skupić się na drugim dziecku. Ale takiemu postępowaniu zarzuca się, iż wówczas wychowa się dwóch samolubnych jedynaków. A jak jest w praktyce? Bywa różnie...

My będziemy mieli przyjemność sprawdzić, jak wychowuje się dzieci przy trzyletniej różnicy wieku. Innymi słowy - znowu jestem w ciąży. :)
Kilka dni temu wykonałam test ciążowy, który potwierdził moje przypuszczenia o ciąży wynikające z samoobserwacji podstawowej temperatury ciała, obserwacji śluzu i szyjki macicy (czyli NPR). Byłam też u ginekologa, który zlecił badanie poziomu BHCG.
...wszystko wskazuje na to, że za 8 m-cy powiększy się nasza rodzina. :)

Z Pawłem nigdy nie planowaliśmy, kiedy będą pojawiać się kolejne dzieci. Gdy urodziła się Weronika byliśmy bardzo szczęśliwi i skupiliśmy się na Jej wychowaniu. Teraz, gdy jest już bardzo samodzielna, a nasza sytuacja finansowo-zawodowa poprawiła się, postanowiliśmy powiększyć naszą rodzinę. I tak też po kilku miesiącach starań (tym razem było to zaledwie 5 miesięcy :) czekamy na drugiego Dzidziusia...

Myślę, że każda różnica wieku między dziećmi ma swoje plusy i minusy zarówno dla samych dzieci jak i ich rodziców. My będziemy je odkrywać, a swoją wiedza podzielimy się z Wami. :)

Tags: