Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Zamiast klapsa

Wychowywanie dziecka to bardzo trudne zadanie dla rodziców, szczególnie jeśli chce się dać dziecku szczęście, a jednocześnie oczekuje się od niego odpowiedniego zachowania. Mimo ogromnej miłości, jaką ma mama i tata oraz ich samozaparcia do wymierzania kar cielesnych czasami zdarza się, iż tracą oni panowanie nad sobą i dają dziecku klapsa.


Klaps jest najczęściej formą wyładowania złości rodzica. Jednakże chwile później u rodzica pojawiają się bolesne wyrzuty sumienia. Tymczasem bite dziecko czuje się złe, bezwartościowe, nieudolne i bezsilne. Chociaż odczuwa strach przed klapsem i unika niektórych zachowań, to dzięki nim nie nauczy się niczego, w tym nie dowie się, jak powinno postępować.

Co więc można zrobić, gdy pojawia się niepożądane zachowanie u dziecka? Jak sobie z nim poradzić bez klapsa?
Przede wszystkim trzeba dużo rozmawiać z dzieckiem. Jasno wyznaczać mu granice jego zachowania. W momencie, gdy wzbiera w nas złość najlepiej podjąć próbę ukojenia swoich nerwów.

Dlaczego klapsy są złe i jak w praktyce ich unikać? Dowiesz się tego z darmowej publikacji w formacie pdf, którą możesz pobrać pod adresem: http://dzieci.klubzixo.pl/zamiast_klapsow.