Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Telewizja ich NIE wychowa

Oglądanie telewizji przez dzieci przed ukończeniem drugiego roku życia nie poprawia ich umiejętności językowych, wzrokowych ani ruchowych, zaś zbyt dużo czasu spędzanego przed telewizorem w późniejszym okresie może być przyczyną astmy. To dane o wynikach badań zaledwie dwóch grup naukowców ze Stanów Zjednoczonych i z Wielkiej Brytanii nad oddziaływaniem oglądania telewizji na małe dzieci. A przecież są inne tego typu badania.

Wczoraj media donosiły o wynikach badań Marie Evans Schmidt z Harvard Medical School w Bostonie oraz naukowców z uniwersytetu w Glasgow.

Amerykanka wraz z kolegami przeanalizowała dane na temat 872 dzieci w ramach projektu, którego celem była ocena wpływu oglądania telewizji w wieku od 0 do 2 lat na umiejętności językowe i wzrokowo-ruchowe u trzylatków. W wyniku badań nie stwierdzono takiego wpływu. Badacze natomiast podkreślali, że oglądanie telewizji przez niemowlęta zwiększa ryzyko rozwoju otyłości, problemów z uwagą i zaburzeń snu.

Szkoci natomiast w swoich badaniach znaleźli związek pomiędzy oglądaniem telewizji dłużej niż 2 godziny dziennie przez dziecko i występowaniem u niego astmy. Ich badania po raz pierwszy dowodzą, że ryzyko zachorowania na astmę u dzieci ma związek z mało ruchliwym trybem życia. Oglądanie telewizji nie wymaga od dzieci wysiłku fizycznego przez co niektóre mięśnie układu oddechowego nie są wykorzystywane, co może prowadzić do wystąpienia zaburzeń w oddychaniu takich, jak świszczący oddech i chrapliwe sapanie.

W trosce o zdrowie dzieci chrońmy je więc przed telewizorem. Zapewnijmy raczej dziecku więcej ruchu czy też spędźmy z nim trochę czasu.