Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

wychowanie dzieci

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły

"Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły"
Autorki: Adele Faber, Elaine Mazlish
Wydawnictwo Media Rodzina

Każdego dnia rozmawiam ze swoimi dziećmi, jednak często mam wątpliwości, czy jestem słuchana. Nie mam pewności, czy wykonają swoje obowiązki bez przypominania, albo czy zrobią od razu to o co poproszę. Zdarzają się momenty, gdy brakuje mi konstruktywnych pomysłów na rozwiązanie pojawiających się problemów... i towarzyszy temu wielkie poczucie bezsilności. Dobrze byłoby wiedzieć, jak mówić, by dzieci nas słuchały oraz jak słuchać, aby dzieci chciały rozmawiać z nami rodzicami.

Zamiast klapsa

Wychowywanie dziecka to bardzo trudne zadanie dla rodziców, szczególnie jeśli chce się dać dziecku szczęście, a jednocześnie oczekuje się od niego odpowiedniego zachowania. Mimo ogromnej miłości, jaką ma mama i tata oraz ich samozaparcia do wymierzania kar cielesnych czasami zdarza się, iż tracą oni panowanie nad sobą i dają dziecku klapsa.

Telewizja ich NIE wychowa

Oglądanie telewizji przez dzieci przed ukończeniem drugiego roku życia nie poprawia ich umiejętności językowych, wzrokowych ani ruchowych, zaś zbyt dużo czasu spędzanego przed telewizorem w późniejszym okresie może być przyczyną astmy. To dane o wynikach badań zaledwie dwóch grup naukowców ze Stanów Zjednoczonych i z Wielkiej Brytanii nad oddziaływaniem oglądania telewizji na małe dzieci. A przecież są inne tego typu badania.

Subskrybuje zawartość