Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

toksoplazmoza

Interpretacja wyników Toxoplazma IgG awidność

Awidność IgG pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie pierwotnej infekcji. Wynik badania powinien być potwierdzony po trzech tygodniach.

Wyniki badania Toxo IgG i Toxo IgM

Dzisiaj odebraliśmy wyniki badań w kierunku toksoplazmozy. Już na pierwszy rzut oka wiedzieliśmy, że jest wszystko w porządku.

Laboratorium

Zgodnie z sugestią naszego lekarza dzisiaj wybraliśmy się na badania krwi, moczu oraz badania w kierunku toksoplazmozy. Niestety również w tym laboratorium była długa kolejka i czekaliśmy blisko godzinę na pobranie krwi, a byłam wyjątkowo głodna. ;)

Toksoplazmoza wrodzona - objawy

Toksoplazmoza wrodzona rozwija się w wyniku zarażenia zarodka lub płodu. Do zakażenia może dojść przede wszystkim w przypadku, gdy matka sama zarazi się toksoplazmozą (nabytą) tuż przed zajściem w ciążę lub już w czasie ciąży. Tylko bardzo rzadko toksoplazmoza wrodzona rozwija się w wyniku wtórnego uaktywnienia się zarażenia u matki - np. w przypadku AIDS, czy w toczniu.

Toksoplazmoza nabyta - objawy

Toksoplazmoza nabyta rozwija się w wyniku kontaktu urodzonego człowieka z występującymi w środowisku formami pierwotniaka Toxoplasma gondii (oocystami, cystami tkankowymi - zobacz cykl życia). Poznaj źródła zarażenia toksoplazmozą.

Toksoplazmoza nabyta najczęściej ma przebieg bezobjawowy. Na jej zwalczenie organizm potrzebuje od 4 do 6 tygodni. O jej przebyciu świadczy obecność przeciwciał klasy IgG.

W przypadku osłabionej odporności może mieć ona trzy różne postacie objawowe - postać węzłową, oczną lub uogólnioną.

Jak chronić się przed toksoplazmozą?

Jeśli planujesz zostać mamą lub jesteś w ciąży, a nigdy nie chorowałaś na toksoplazmozę, koniecznie musisz zatroszczyć się o to, aby się nie zarazić. Dostaniesz tutaj kilkanaście praktycznych wskazówek. Dowiesz się, jak postępować na co dzień, żeby nie narażać swojego dziecka na konsekwencje zarażenia pierwotniakiem Toxoplasma gondii, który wywołuję chorobę niebezpieczną dla płodu.

Objawy toksoplazmozy

U większości osób zarażenie toksoplazmozą przebiega najczęściej bezobjawowo. Choroba ma postać utajoną. Fakt jej przebycia można jednak potwierdzić.

Interpretacja wyników Toxoplazma IgG ilościowo

Badanie w kierunku toksoplazmozy Toxoplazma IgG ilościowo wskazują ilość przeciwciał IgG w surowicy krwi. Na podstawie ich ilości można stwierdzić aktualnie trwające zakażenie toksoplazmozą lub jej przebycie w przeszłości.

W badaniu na toksoplazmozę Toxoplazma IgG ilościowo podawany jest wynik w surowicy w jednostkach IU/ml. Na jego podstawie można stwierdzić, czy kobieta chorowała już toksoplazmozę i uodporniła się na pierwotniaka.

Źródła zarażenia toksoplazmozą

Toksoplazmoza rozwija się u człowieka, gdy zarazi się on pierwotniakiem Toxoplasma gondii. Może to nastąpić na wiele różnych sposobów. Nie tylko przez kontakt z zarażonymi kotami, ale również przez spożywanie niewłaściwie przygotowanych dań, niewłaściwą higienę rąk itp.

Interpretacja wyników Toxoplazma IgM ilościowo

Badanie w kierunku toksoplazmozy Toxoplazma IgM ilościowo wskazują ilość przeciwciał IgM w surowicy krwi, czyli przeciwciał pojawiających się w momencie, gdy trwa zakażenie toksoplazmozą.

W badaniu na toksoplazmozę Toxoplazma IgM ilościowo oznaczany jest wynik w surowicy w jednostkach AU/ml lub S/CO. Na jego podstawie można stwierdzić, czy kobieta jest obecnie chora na toksoplazmozę.

Subskrybuje zawartość