Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

O jakiej porze prowadzić obserwacje?

W jakiej porze dnia najlepiej mierzyć temperaturę, obserwować śluz oraz badać szyjkę macicy. Podobno ranna pora dnia nie jest najlepsza, gdyż szyjka po nocy jest w nietypowym ułożeniu. Czy nie zaburzy wyników, jeśli obserwacje będą prowadzone po przebudzeniu?

Pory prowadzenia obserwacji w NPR

Temperaturę najlepiej mierzyć zawsze o tej samej godzinie, rano, tuż po przebudzeniu (przy niewielkim przesunięciu godziny pomiaru możliwa jest korekta temperatury, a popołudniowe godziny pomiaru są dopuszczalne tylko przy pracy z nocną zmianą). Śluz należy obserwować przez cały dzień (np. podczas każdej wizyty w toalecie). Szyjkę macicy należy badać zawsze o podobnej porze i w tej samej pozycji (np. przed pójściem spać.
Jeśli masz jakikolwiek wątpliwości dotyczące stosowania NPR, szczegółowe porady uzyskasz w poradni rodzinnej (poradnie rodzinne znajdują się przy większych parafiach).

metoda obserwacji śluzu po 40-tym r.ż.

Podczas ostatniej mojej wizyty ginekolog zaproponował mi założenie wkładki domacicznej gdyż powiedział, że metody naturalne (głównie obserwacja śluzu szyjkowego i twardości szyjki macicy) które stosowałam do tej pory nie będą już skuteczne ponieważ mam już 40 lat i objawy śluzu płodnego czy niepłodnego nie pokrywają się z rzeczywistym momentem pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia jajeczka. Proszę o poradę, czy rzeczywiście jest tak jak powiedział mi lekarz? Trochę obawiam się tej wkładki, zresztą cena też nie zachęca. Do tej pory wszystko się sprawdzało. Mam 2 córki - obie planowane, jednak z racji wieku nie chciałabym mieć więcej dzieci. Dziękuję za szybką odpowiedź

Możesz spokojne nadal

Możesz spokojne nadal stosować NPR. Jak widzę do tej pory dobrze stosowałaś NPR, a wiek nie ma nic do skuteczności. Bo NPR jest tak samo skuteczne przy regularnych cyklach jak i nieregularnych. Bądź spokojna. Lekarz po prostu chce zarobić i okłamał Cię.
Po drugie, wkładka domaciczna to inaczej spirala. To nie jest środek antykoncepcyjny tylko abortywny, wczesnoporonny, powodujący przerwanie ciąży we wczesnym stadium rozwoju.
Porozmawiaj z nauczycielem bądź instruktorem NPR w poradni rodzinnej (która powinna być przy każdej dobrej parafii).