Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Kiedy robić badania na toxoplazmozę?

Witam. Jestem w 28 tyg. ciąży.I nie miałam jeszcze robionego tego badania. Czy robiąc je teraz wyniki będą miarodajne? I czy jest w ogóle sens robić je w tak zaawansowanej ciąży?

Badanie na toksoplazmozę w ciąży

Badania na toksoplazmozę można wykonać na każdym etapie ciąży, a im wykonasz je wcześniej tym lepiej, bo wcześniej będzie można wykryć ewentualne zakażenie pierwotniakiem.
O sensowności wykonania poszczególnych badań w ciąży decyduje lekarz prowadzący, ale jeśli Ty będziesz czuła się lepiej po przeprowadzeniu takiego badania, to koniecznie je wykonaj (nawet prywatnie - chociaż lekarz na Twoją prośbę powinien skierować Cię na takie badania bezpłatnie w ramach NFZ).
Pomyślnego rozwiązania :-)

wynik badania na toksoplazmozę

odebrałam dziś wynik badania IgG: dodatni 18,1 IU/mL. Czy to znaczy, że badanie musi być powtórzone?Jestem chora?

IgG dodatnie, pozytywne

Czy robiłaś też badanie na toksoplazmozę IgM?
Wynik IgG dodatni (pozytywny) oznacza, że przechodziłaś już zakażenie i posiadasz przeciwciała. Jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie chorowałaś. Stąd też powinnaś wykonać badania na toksoplazmozę IgM - gdy wynik Toxoplazma IgM będzie dodatni (pozytywny), to najprawdopodobniej właśnie teraz jesteś chora i jeśli jesteś w ciąży to konieczne będzie szybkie skontaktowanie się z lekarzem. Jeśli wynik badania Toxoplazma IgM będzie ujemny (negatywny) to oznacza, że posiadasz przeciwciała, dzięki którym Ty jesteś odporna na ponowne zakażenie, w przypadku, gdy jesteś w ciąży to Twojemu dziecku nic nie grozi ze strony pierwotniaka.
Proszę napisz, jakie były wyniki Twoich badań.

tylko IgG

Miałam robione badanie tylko IgG, prosiłam o skierowanie na badanie na toksoplazmozę lekarza ponieważ w styczniu poroniłam,myślałam , że może to było powodem.dlaczego więc nie zrobiono IgM jednocześnie?

IgM

witam. pierwsze wyniki na toxoplazmoze wyszly takie:
IgG 0,10 IU/ml
wynik ujemny <1,6
wynik wątpliwy 1,6-2,9
wynik dodatni 3,0 i powyżej
IgM 0,150
wynik ujemny <1,6
wynik wątpliwy 0,50_0,59
wynik dodatni 0,60 i powyżej
Lekarz kazał mi powtórzyc badania na IgM po 3 tygodniach i wyszło
IgM 0,100 a więc trochę się obniżyło. Co to oznacza? Obecnie jestem w 10 tygodniu ciązy, czy jestem zarażona? Bardzo proszę o odpowiedź