Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Co to jest kalendarzyk małżeński?

Słyszałam od babci o kalendarzyku małżeńskim - co to jest takiego, na czym polega ta "metoda babci" stosowana dawniej do unikania ciąży?

Kalendarzyk małżeński

Kalendarzyk małżeński to metoda planowania rodziny opierająca się na obserwacji, iż od jajeczkowania do końca cyklu mija około 14 dni. W celu określenia pierwszych dni płodnych odejmuje się 20 dni od najkrótszego z ostatnich obserwowanych dwunastu cykli. Ostatni dzień płodności ustala się odejmując 11 dni od najdłuższego z ostatnich dwunastu obserwowanych cykli.
Ze względu na niską skuteczność tej metody (w szczególności u kobiet z nieregularnymi cyklami) ma ona przede wszystkim wartość historyczną. Stąd też obecnie w naturalnym planowaniu rodziny wykorzystuje się metody wymagające prowadzenia samoobserwacji podstawowej temperatury ciała, śluzu oraz położenia, twardości i rozwarcia szyjki macicy.

Przykład metody kalendarzykowej:
Długość ostatnich 12 cykli: 28, 27, 30, 28, 27, 29, 28, 30, 30, 30, 31, 29
Najkrótszy cykl: 27
Najdłuższy cykl: 31
Pierwszy dzień płodności: 27 - 20 = 7
Ostatni dzień płodności: 31 - 11 = 20
Zobacz też: Naturalne Planowanie Rodziny

Świetny jeśli chcesz mieć

Świetny jeśli chcesz mieć dużo dzieci :)

Świetny dla każdego inteligentnego człowieka

Kalendarzyk małżeński - to określenie kojarzy się z jakimiś starymi metodami. Obecnie mówi się o metodach naturalnych planowania rodziny. I te metody oparte są na konkretnych badaniach medycznych, są skuteczne. Używanie sformułowania "kalendarzyk małżeński" świadczy o wielkiej ignorancji prowadzących ta stronę lub chęć ośmieszenia metod naturalnych. Jeśli już chcecie pisać o tego typu metodach, to proszę zgodnie z prawdą: metoda Billingsa, angielska, Rotzera, Doringa. Ja stosuję metodę naturalna angielska, czyli wielowskaźnikową. Pomogła mi nie tylko nie zajść w nieplanowaną ciążę, ale też zaplanować i zajść za pierwszym razem w ciążę kiedy byliśmy już na to gotowi, przy okazji wykresy wykazały nieprawidłowości cyklu, których nie zauważył i nie zauważyłby żaden zwykły ginekolog wypisujący jedynie antykoncepcję. Dzięki temu mogłam przed zajściem w ciążę doprowadzić poziom hormonów do normy. Polecam każdemu. Warto znać swoje ciało, wiedzieć co się dzieje, a przy okazji można odłożyć poczęcie na odpowiedni czas.

Kalendarzyk małżeński w NPR

AgaKam, nikt z autorów tego serwisu nie nawołuje do stosowania kalendarzyka małżeńskiego jako skutecznej metody naturalnego planowania rodziny. Powyższy opis metody kalendarzykowej to tylko odpowiedź na pytanie zadane przez Użytkownika naszego serwisu. Każdy, kto dobrze wczyta się w napisaną przeze mnie odpowiedź będzie wiedział, na czym polega metoda kalendarzyka małżeńskiego, i że aktualnie ma ona wartość wyłącznie historyczną.
Zgadzam się z Tobą, że do naturalnego planowania rodziny najskuteczniej jest stosować metody wielowskaźnikowe, więcej na ten temat znajduje się w dziale Naturalne Planowanie Rodziny.

Nie powinno się opierać na

Nie powinno się opierać na kalendarzyku, ta metoda jest nieskuteczna, bo kobiecy organizm to nie komputer niestety. NPR owszem. Sama stosuję. Dodatkowo wspomagam się cyclotestem :) Dla nie wtajemniczonych jest to komputer cyklu.