Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

ktory to tc ?

Witam jestem w ciazy ginekolog twierdzi ze jestem w 9tc ! Miesiaczke ostatnia ,mialam 24 grudnia termin porodu mam wyznaczony na 31 Wrzesnia , 3 marca mialam robione usg i z usg wychodzi ze miedzy 8 a 9 tc , mam pytanie jak mozna obliczyc rzeczewisty tc ciazy chce brac witamin z moich obliczen wynika ze to 13 tc a nie 9 tc i juz powinno sie brac wit dla kobiet w ciazy po 12 tc pomocy

Wiek ciąży i witaminy

Ewo, rzeczywisty wiek ciąży można obliczyć znając przybliżony dzień owulacji/zapłodnienia. Wówczas wiek ciąży oblicza się dodając 2 tygodnie do liczby tygodni liczonych od daty zapłodnienia/ostatniej owulacji do dzisiaj.
Lekarze najczęściej wyznaczają wiek ciąży licząc tygodnie od dnia ostatniej miesiączki (gdy mamy długie cykle w praktyce ciąża będzie młodsza).
Jeśli nie wiesz kiedy doszło do zapłodnienia (a masz długie, nieregularne cykle), to najdokładniejszy wiek ciąży można wyznaczyć właśnie na podstawie badania USG.

Bez względu na to, w którym tygodniu ciąży jesteś, ważne jest, abyś zdrowo się odżywiała. Witaminy mają stanowić jedynie uzupełnienie zbilansowanej diety. W pierwszych tygodniach ciąży najważniejsze jest przyjmowanie kwasu foliowego. Zmiana zapotrzebowania na poszczególne witaminy u rozwijającego się płodu nie następuje z dnia na dzień - jest to proces stopniowy. Włączenie witamin w ciąży warto skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Najważniejsze, abyś się nie zamartwiała, bo stres bardziej szkodzi dziecku niż pominięcie tabletki z witaminami.