Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Kiedy jajeczkowanie?

Witam serdecznie. Jestem nowicjuszką jeśli chodzi o stosowanie NPR. Pierwszy miesiąc mam już za sobą. Chciałabym poprosić o pomoc w interpretacji mojego wykresu i odpowiedź na pytanie, w którym dniu nastąpiła owulacja. Poniżej temperatury z poszczególnych dni

dzień 12/ 36,1
dzień 13/ 36,2
dzień 14/ 36,1
dzień 15/ 36,2
dzień 16/ 36,1
dzień 17/ 36,1
dzień 18/ 36,2
dzień 19/ 36,3
dzień 20/ 36,6
dzień 21/ 36,7
dzień 22/ 36,7
dzień 23/ 36,8
dzień 24/ 36,6
dzień 25/ 36,7

Mam zalecenie od lekarza by w kolejnym cyklu dokonać badań progesteronu dokładnie w 7 i 11 dniu od owulacji, dlatego chciałabym zapytać na przykładzie poprzedniego cyklu, czy za dzień owulacji mam traktować ostatni dzień najniższej temperatury czyli dzień 17 czy też może dzień z najwyższą temperaturą czyli dzień 23? dodam tylko, że w 17 dniu cyklu odczuwałam ból. czy takie odczuwanie bólu można traktować jako pewnik, że to właśnie w tym dniu nastąpiło jajeczkowanie? przepraszam, za taką ilość pytań, ale jestem nowicjuszką, dopiero uczę się stosować NPR. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dzień owulacji - kiedy było jajeczkowanie?

Agnieszko,

na podstawie pomiarów temperatury możemy obserwować okołoowulacyjny wzrost temperatury (skok o około 0,2'C), który jest potwierdzeniem wystąpienia owulacji w danym cyklu. Tym samym nie określa się dokładnego momentu owulacji, jednak można przyjąć, że owulacja miała miejsce w ostatnim dniu niższych temperatur.

Na podstawie Twoich notatek temperatur za pierwszy dzień z wyższa temperaturą (od sześciu temperatur niższych ją poprzedzających) uznać należałoby dzień 19.

Ważne jest, aby pomiar podstawowej temperatury ciała prowadzić i notować z dokładnością do 0,05'C. W Twoim przypadku dokładniejszy pomiar mógłby wykazać, że temperatura z dnia 18 również była już wyższa od sześciu jej poprzedzających i wówczas za ostatni dzień temperatur niższych należałoby uznać dzień 17 (co pokrywałoby się z odczuwanym przez Ciebie bólem, prawdopodobnie bólem owulacyjnym).

Ból owulacyjny odczuwany jest tylko przez niektóre kobiety, a te które go odczuwają nie muszą, go odczuwać przy każdym cyklu. Warto więc do wyznaczenia prawdopodobnego dnia owulacji prowadzić obserwację podstawowej temperatury ciała.
W celu precyzyjnego wyznaczenia momentu owulacji stosuje się specjalistyczne badania.