Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Poczatki NPR

Dzien dobry,

chcialabym nauczyc sie metody NPR. Wydrukowalam wykres i nanosze obserwacje i mam kilka pytan.

-Jesli nie planujemy teraz dziecka, to kiedy jest ostatni dzien po miesiaczce, kiedy mozemy wspolzyc? I kiedy pierwszy dzien po owulacji?

-Co sadzicie o komputerkach typu lady comp, cyklotest ?Na ile sa pewne i na jakiej zasadzie dzialaja- oprocz mierzenia temperatury?

-Czy mozliwem ze temperatura w ustach jest nizsza niz w pochwie/odbycie?

Z gory dziekuje bardzo za odpowiedz!
Pozdrawiam-Zuza

Wyznaczanie fazy I, II i III

Jest kilka metod NPR (zobacz: Naturalne Planowanie Rodziny - podstawowe informacje i metody). Każda metoda uwzględnia naturalny rytm płodności kobiety i żywotność plemników, ale są też między nimi różnice. Po pierwsze poszczególne metody wymagają prowadzenia różnych obserwacji (np. w metodzie temperaturowej obserwujemy tylko podstawową temperaturę ciała, w metodzie Billingsa obserwujemy tylko śluz, a w grupie metod objawowo-termicznych obserwujemy temperaturę, śluz i/lub szyjkę macicy). Każda metoda ma też swój specyficzny sposób prowadzenia notatek z obserwacji i odmienny sposób wyznaczania faz niepłodności i płodności.
Stąd też okres niepłodności wyznaczony różnymi metodami nie będzie zawsze taki sam.
Według znanej mi i stosowanej przeze mnie metody nie można wyznaczyć okresu niepłodności przedowulacyjnej i poowulacyjnej bez informacji typu:
- czy w poprzednim cyklu był wzrost temperatury?
- jaki był najkrótszy i najdłuższy cykl w ciągu ostatnich 6-12 m-cy?
- kiedy w obserwowanych cyklach był najwcześniejszy wzrost temperatury?
- jakie są obserwacje objawu śluzu i temperatury w cyklu, w którym wyznaczamy fazę niepłodności?
Posiadając powyższe informacje można wyznaczyć ostatni dzień fazy I i pierwszy dzień fazy III - w każdym cyklu mogą to być inne dni.

Urządzenia wspomagające NPR - czy stosować?

Dotychczas nie korzystałam z urządzeń wspomagających rozpoznawania płodności. Głównym powodem braku zainteresowania tymi produktami jest ich cena i fakt, że bardziej ufam sobie (moim obserwacjom i moim doświadczeniom i interpretacjom) niż urządzeniu.
Wiem, że niektóre komputerki tego typu mogą być stosowane tylko przez kobiety, które mają regularne i określonej długości cykle. Przeciwwskazaniem do wykorzystania takich urządzeń może być też znajdowanie się kobiety w sytuacji szczególnej (np. po porodzie).
Z tego co wiem, to niektóre kobiety korzystają z tego typu urządzeń w celu potwierdzenia swoich obserwacji i interpretacji.
Myślę, że informacje na temat ich skuteczności oraz możliwości zastosowania znajdziesz w ulotce produktu.

Temperatura w ustach, odbycie i pochwie

Jak najbardziej możliwe jest, że temperatura w ustach, odbycie i pochwie jest różna. Nawet podczas pomiaru temperatury w ustach trzeba zawsze w ten sam sposób wkładać termometr, bo w różnych częściach jamy ustnej może być w tym samym czasie inna temperatura.
Dlatego w danym cyklu podstawową temperaturę ciała trzeba przez cały cykl mierzyć w tym samym miejscu (i tym samym termometrem).

Aniu, bardzo dziekuje za

Aniu, bardzo dziekuje za odpowiedz! Ulotce komputerka nie do konca ufam, bo mysle, ze fakty ujete sa tam tak, aby raczej zachecic do kupna (-:

Mam jeszcze 2 pytania:

Wg moich obserwacji wyrost temperatury nastapil 14 dnia, a dzien 12 byl dniem szczytu, czyli ostatnim dniem ze sluzem o charakterze plodnym,czy to mozliwe?

A potem "nagle" w 21 dniu cyklu, wystapil "chwilowo" sluz o charakterze plodnym, kiedy uznalam, ze juz jestem w fazie nieplodnej...

B. prosze o pomoc w interpretacji!

Pozdrawiam-z

Przebieg cyklu - objawy płodności

Rzetelna odpowiedź na Twoje pytanie wymaga zadania Ci dodatkowych pytań na temat stosowanej przez Ciebie metody NPR i Twojego doświadczenia w prowadzeniu obserwacji (czy też konsultacji Twojej karty). Jest to ważne, bo niekiedy brak dobrej znajomości (praktycznej) metody i zasad prowadzenia obserwacji prowadzić do późniejszych trudności lub wątpliwości w interpretacji.

Zakładając, że obserwacje prowadzisz właściwie i używasz adekwatnych terminów do opisania swoich obserwacji - przedstawione przez Ciebie sytuacje mogą się pojawiać. Okołoowulacyjnego wzrostu temperatury zawsze szukamy około dnia szczytu śluzu (nie musi to być ten sam dzień cyklu).
Tymczasem jednorazowe pojawienie się śluzu typu bardziej płodnego w prawidłowo wyznaczonej fazie III (w okresie niepłodności poowulacyjnej) może być spowodowane innymi czynnikami (np. zbyt małym doświadczeniem w prowadzeniu obserwacji, przyjęciem leków, chorobą, stresem) i śluz w tym czasie nie oznacza, że wówczas może dojść do poczęcia.

Chociaż ja mogę odpowiedzieć Ci na wybrane pytania dotyczące NPR, to w przypadku wątpliwości zachęcam do osobistej konsultacji prowadzonych obserwacji (kart) z ekspertami metody, którą stosujesz - łatwiej pomóc, gdy ma się karty obserwacji w rękach i możliwość dopytania o zanotowane tam informacje.

Widzisz Aniu, jako 37letnia

Widzisz Aniu, jako 37letnia mama dwojki dzieci z wyzszym wyksztalceniem i ja zakladam, ze "obserwacje prowadze wlasciwie i uzywam adekwatnych terminow do opisywania moich obserwacji". Osobista konsulatcja jest w moim przypadku trudna ze wzg. na to, ze mieszkam na obczyznie.

Pozdrawiam i zycze wszystkiego dobrego-
zuzanna

Powodzenia :)

Zuzanno, ze względu na trudności w uzyskaniu przez Ciebie osobistych konsultacji możesz liczyć na nasze porady internetowe. Musisz jednak pamiętać, że nasza wiedza będzie dla Ciebie tylko wtedy wartościowa, gdy będziesz poprawnie prowadziła obserwacje i odpowiednio je notowała. Jesteś młoda i wykształcona, więc na pewno dasz sobie radę. :)
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam Twoje zapytanie o podręcznik do NPR - podejrzewam, że chcesz zaopatrzyć się w tą publikację. Myślę, że przeczytanie takiej książki pozwoli Ci usystematyzować posiadaną wiedzę i upewnić się w przekonaniu, czy dobrze prowadzisz obserwacje.
Pisz, gdy będziesz miała jakieś pytania. :)

Dziekuje (-:

Dziekuje (-: