Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Jak leczyć katar u niemowlaka?

Moja córeczka ma dopiero 3 tygodnie i pojawił się u niej katarek. Wydaje mi się, że u tak małego dziecka lepiej nie stosować leków, ale jak tu nic nie robić, gdy widzę jak maleństwo męczy się podczas ssania piersi (trudno jej oddychać przez nosek). Czy leczy się jakoś katar u niemowlęcia, czy trzeba czekać aż przejdzie on sam? Jak skutecznie pozbyć się kataru u tak małego dziecka?
Proszę o radę, bo to jest moje pierwsze dziecko i nie wiem co robić. Do lekarza nie chcę na razie się wybierać, bo obawiam się, że dzidzia zarazi się tam czymś poważniejszym - podobno epidemia grypy szaleje.

Mama niemowlaka :)

Leczenie kataru u niemowlaka - nawilżanie powietrza

Katar u niemowlaka należy leczyć przede wszystkim przez stworzenie odpowiednich warunków w miejscu, gdzie przebywa dziecko oraz przez zapobieganie ściekaniu wydzielinki do oskrzeli.

W okresie grzewczym przyczyną powstawania kataru często jest zbyt suche powietrze, stąd też bardzo ważne jest nawilżanie. W tym celu można skorzystać z profesjonalnego nawilżacza powietrza (takiego, który nie jest wylęgarnią bakterii). Ekonomiczniejsza wersja nawilżacza to rozwieszanie mokrych ręczników na kaloryferach. Można też przy łóżeczku niemowlaka postawić termos z parującą wodą wzbogaconą solą i sodą.

Nosek dziecka można nawilżać również wodą morską - ponieważ nie jest to lekarstwo, to można stosować ją wiele razy w ciągu dnia (również profilaktycznie).

Należy również pamiętać o częsty wietrzeniu pokoju, w którym przebywa dziecko. Dodatkowo, jeśli katarkowi nie towarzyszą inne objawy przeziębienia (np. wysoka temperatura), zalecane są spacery.

polecam kladzenie malucha na

polecam kladzenie malucha na brzuszku. łatwiej mu sie oddycha :).poza tym aspirator do noska katarek i sól morska lub fizjologiczna.

pokarm do noska

Nam właśnie udało się wygrać walkę z katarem :)
Zakraplałam synowi nosek solą fizjologiczną, kładłam go na brzuszku i po ok. 30 sek. odciągałam katar aspiratorem, a następnie wkrapiałam mu do nosa (za pomocą strzykawki 2 ml - ma taką cieniutką końcówkę) pokarm ściągnięty z piersi (najwspanialsze kropelki na katar, bo z ogromną dawką przeciwciał). Podawałam też przez kilka dni wit. C (Cebion lub Juvit C) - 3 razy dziennie 5 kropli na małą łyżeczkę i troszkę pokarmu - uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne. Syn oczywiście spał i leżał na brzuszku. No i warto też oklepywać plecki. Życzę zdrówka. :)

Moja myszka miała katarek i

Moja myszka miała katarek i zwalczyliśmy Go co dziennie za każdym razem przed snem robiłam małej inhalacje z soli fizjologicznej,albo psikałam jej wodą morską potem , odciągałam fridą i po kropelce nasivinu do każdej dziurki ( Nasivin tylko przez 5 dni nie wiecej) jak mała już była tym wszystkim zmęczona i nie pozwalała sobie nic robić przy nosku to kładłam ja spać i robiłam jej to samo przez sen

Katraku nie ma co lekceważyć

Ważne jest też aby usuwać wydzieline z nosa można to zrobić łatwo za pomoca aspiratora. Inhalacje , nawilżanie, śluzówki nosa, nawilżać powietrze w pokoju w którym dziecko sie znajduje. Jeśli katar jest bardzo dokuczliwy to radze skonsultować sie z lekarzem. Moge jedynie jeszcze doradzic odnosnie wyboru inhalatora bo ostatnio zamaiwałam i polecam sopeleka jest bardzo wygodny w użyciu. Pozdrawiam

Katar w wakacje

Mamy pełnię lata a tu pojawił się katarek u naszej 5-cio tygodniowej córeczki. Pani położna kazała regularnie czyści nosek (odciągać aspiratorem lub gruszką), szczególnie przed karmieniem, aby niemowlę mogło spokojnie oddychać podczas jedzenia. My używamy aspirator, bo łatwiej nim oczyścić nosek. Podczas czyszczenia noska zakraplamy do nozdrzy wodę morską lub sól fizjologiczną.
Inne zalecenia to:
- regularne wkraplanie wody morskiej lub soli fizjologicznej co około 2h,
- częste pojenie dziecka, aby katarek był rzadszy i łatwiej go było usuwać,
- układanie dziecka na brzuszku,
- gdy niemowlaczek śpi na pleckach to układanie go do snu na materacyku ułożonym pod kątem 30 stopni (np. przez podłożenie książek pod nogi łóżeczka),
- oklepywanie plecków,
- nawilżanie pomieszczenia, w którym przebywa niemowlaczek.

Katar

Moja córeczka ma 8 m-cy i z latarem walczę już od ponad dwóch tygodni. Byłam z córką u lekarza i osłuchowo jest wszystko w porządku natomiast Lence idą ząbki i pani dr powiedziala że to może być przyczyną kataru. Troszkę się martwię, robie wszystkie powyzej wymienione czynności a katar jak był tak jest.

niezawodny sposob

Witam wszystkie forumowiczki!
Dziewczeta, ja mam niezawodny sposob ktory zawsze z mezem stosujemy. Wystarczy wlozyc dziecko na kilka minut na balkon. Jest temperatura lekko na plusie wiec nic nie powinno mu sie stac. Co najwyzej jakies ptaki przyleca to odganiam. Oprocz tego obowiazkowo oklepywanie pleckow i poduszka pod katem 30 stopni.