Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Pielęgnacja i karmienie maluszka

witam,

nie długo będę mamą i oczywiście mam dużo pytań dotyczących opieki nad niemowlakiem.
- jak ubierać maluszka, który urodzi się w zimie, aby nie było mu za zimno ani za ciepło?
- jak często należy przewijać noworodka, gdy stosuje się pieluszki jednorazowe?
- kiedy można czy tez powinno dawać się dziecku coś do picia (przegotowaną wodę czy też herbatkę)?
- jaki rodzaj herbatek i kiedy stosować?
- jakie mleko zmodyfikowane najlepiej podawać maluszkowi od początku przez kolejne miesiące, gdybym nie miała pokarmu lub byłoby go mało i trzeba byłoby mimo wszystko dokarmiać?

Jak często zmieniać jednorazowe pieluszki?

Nie ma wyznaczonej optymalnej częstotliwości zmiany pieluszek jednorazowych dla niemowlaka. Pieluszki należy zmieniać zawsze wtedy, gdy dziecko ma mokro. Mokrą pieluszkę może sugerować zachowanie niemowlaka - jego płacz - czy też nieprzyjemny zapach.

Jeśli nie dostrzegasz żadnych symptomów wskazujących na brudną pieluszkę, wówczas należy sprawdzać jej suchość i zakładać nową przed każdym karmieniem, czyli co około 2-3 godziny w ciągu dnia i nieco rzadziej w nocy.

Jak ubierać niemowlę w zimie?

Ubiór niemowlaka w zimie (jak również w innych porach roku) powinien być dostosowany do warunków w jakich przebywa, czyli do temperatury panującej w domu oraz do aktualnej pogody, gdy wybieramy się z nim na spacer. Aby naszemu skarbowi nie było ani za ciepło, ani za zimno podczas pobytu w domu systematycznie kontrolujemy ciepłotę stópek oraz zapocenie karku. Maluszka należy ubrać cieplej jeśli stópki są zimne, a nieco rozebrać, gdy czujemy pot na jego karku.

Tymczasem szykując dziecko na spacer najczęściej stosuję się zasadę, iż powinno mieć ono jedną "warstwę" ubrań więcej niż osoba dorosła. Jednakże także podczas spaceru należy kontrolować, czy niemowlakowi nie jest za ciepło lub za zimno.

Niemowlaki urodzone zimą powinny być chronione przed bardzo niskimi temperaturami, więc należy unikać spacerów, gdy temperatura powietrza jest niższa niż -5'C - wówczas wskazane jest wyłącznie werandowanie. Podobnie warto zrezygnować ze spacerów podczas deszczowej pogody.

Kiedy przepajać niemowlaka?

Przy karmieniu dziecka wyłącznie piersią z reguły nie ma konieczności ani potrzeby jego przepajania. Dodatkowe podawanie naturalnie karmionemu niemowlakowi picia wskazane jest wyłącznie w szczególnych przypadkach np. w lecie w upalne dni.

Silikonowy smoczek trójprzepływowy

Hej,
Mam do Was pytanie odnośnie smoczka na butelkę. Czy ktoś był może w posiadaniu smoczka silikonowego, trójprzepływowego takiego jak chociażby ten: http://www.babyexpress.pl/butelki-i-smoczki,1,83,84,86.html ? Czym ten typ smoczków różni się od "normalnego" smoczka ? Naprawdę jest lepszy? Bardzo proszę o pomoc, pozdrawiam,