Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Tomografia głowy i rtg a ciąża

Witam. 10 lipca to pierwszy dzień mojej ostatniej miesiączki. Dokładnie 10 sierpnia miałam tomografie i 2 razy rtg głowy. Wtedy nie wiedziałam jeszcze, że jestem w ciąży. Powinnam być teraz w 6 tygodniu, jednak na usg widać malutki pęcherzyk i nic więcej. Lekarze nie umieją stwierdzić, który to tydzień, ale mówią, że na pewno nie 6 :( Mam czekać do następnego usg i to jest najgorsze...bardzo się boje, ze ciąża obumarła. Jest to moja 3 ciąża i zawsze jest coś nie tak- nie mam dziecka jeszcze. Wynik beta hcg to 1749. Niech ktoś mi napisze, jakie są szanse, że ciąża jednak się rozwija :( W poniedziałek mam zrobić znowu beta hcg i wtedy zobaczymy, ale wykończy mnie to czekanie i niepewność. Z góry dziękuję.

Rozwój ciąży a hormon bHCG

Witaj. Jeśli nie prowadzisz obserwacji swojej płodności i nie wiesz, kiedy było u Ciebie jajeczkowanie, to nie możesz zakładać, że na pewno jesteś w 6 tygodniu ciąży. Być może oczekiwanie na badanie tomograficzne było dla Ciebie stresujące, a stres (jak i wiele innych czynników) mógł wpłynąć na przesunięcie się terminu jajeczkowania, na jego opóźnienie - stąd też możliwe jest, iż Twoja ciąża jest znacznie młodsza i wówczas będzie to zupełnie normalne, że na USG widać tylko pęcherzyk.

Tymczasem wyniki poziomu hormonu bHCG są wyłącznie wskaźnikiem, który pomaga przede wszystkim w stwierdzeniu ciąży. Tymczasem na jego podstawie nie można dokładnie wieku ciąży stwierdzić. Jednakże wzrost poziomu tego hormonu będzie świadczył o rozwoju ciąży.

Rozumiem Twoje obawy o dziecko, ale najlepszą rzeczą jaką możesz w tym momencie dla niego zrobić zrobić będzie pozytywne myślenie - zamartwianie się i stresowanie mogą tylko negatywnie wpływać na rozwój ciąży. W chwili obecnej powinnaś zaufać lekarzom. Niestety nie wszystko można przyspieszyć, więc musisz wykazać się cierpliwością.

Mam nadzieję, że poniedziałkowe badania potwierdzą, że ciąża się rozwija i będziesz mogła spokojnie oczekiwać na zdrowe Maleństwo.
Trzymaj się cieplutko. :)