Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Pomiar temperatury w różnych godzinach

witam. mam pytanie. jesli mierze codziennie temperature o 5.30 a czasem zdarzy mi sie obudzic wczesniej np 4.40 lub 4.50 to czy musze zmierzyc od razu po przebudzeniu czy moge dolezec do moje godziny mierzenia i wtedy zmierzyc? ponewaz zdarza mi sie ze budze sie wczesniej potem staram sie lezec i przyspiac do mojej godziny mierzenia ale wowczas pomiary roznia sie od siebie porawie i 1 kreske. co jest przyczyna? pomiar po 40 min od przebudzenia?

Korekta temperatury mierzonej w różnych godzinach

Jak najbardziej na wynik pomiaru może mieć wpływ "przeleżenie" kilkudziesięciu minut. Pomiar PTC należy wykonywać bezpośrednio po przebudzeniu. Jeśli obudzisz się wcześniej niż zwykle, to bez leżenia i oczekiwania zmierz temperaturę. Gdy mierzysz wcześniej o więcej niż 30 minut, to dodatkowo na karcie zapisz dokładną godzinę pomiaru, która pozwoli Ci później na korektę temperatury.

Wartość temperatury zmierzonej o innej porze niż ustaliłaś możesz skorygować, aby była ona porównywalna z pozostałymi. Wystarczy do mierzonej wcześniej (niż ustaliłaś) temperatury dodać 0,1°C za każdą godzinę.
Tymczasem, jeśli obudziłabyś się później niż zwykle, to od mierzonej temperatury należy odjąć 0,1°C za każdą godzinę opóźnienia.