Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Brudzenie po krwawieniu i odczucie suchości

Witajcie, stawiam dopiero pierwsze kroki w NPR. Obserwuję swój drugi cykl. Właściwie wcześniej w ogóle nie interesowałam się swoją płodnością.

Chciałam zapytać Was czy normalne jest aby po krwawieniu występowało brudzenie, tzn. po 4-5 dniach krwawienia występuje w tym samym dniu małe plamienie i brudzenie brunatnymi resztkami ze złuszczania (pachnie krwią, stąd przypuszczam że to właśnie są resztki). Takie brudzenie trwa 3 dni i oprócz tych resztek nie występuje śluz. Mogę zatem zaliczyć te dni jako suche? Wilgoć zaczynam odczuwać już 8-9 dnia cyklu, czyli zaraz po takim brudzeniu, a obserwując typowe wykresy widzę że dni suche "powinny" trwać dłużej. Wiem że u każdej kobiety wypada to inaczej, w zależności od m.in. długości cyklu.

Mam jeszcze pytanie dotyczące śluzu niepłodnego. Czy on może być grudkowaty? Mam taki trwający 1-2 dni na początku dni wilgotnych po krwawieniu oraz w okresie niepłodności poowulacyjnej, gdy śluz jest jednocześnie mętny, nieprzezroczysty, biały , a odczucie waha się na granicy wilgotno/sucho.

I trzecia sprawa jeszcze mi się przypomniała, czy to normalne że w okresie niepłodności po owulacji nigdy właściwie nie mam dni suchych? Zawsze jest jakiś śluz o cechach niepłodnych.

Dodam że prowadzę obserwację śluzu z szyjki więc prawie zawsze mam jakieś odczucie wilgoci.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc!

Brudzenie i plamienie po krwawieniu miesiączkowym

Plamienie i brudzenie może pojawić się u kobiety zarówno po krwawieniu miesiączkowym, jak i przed miesiączką (jako początek krwawienia) - nie jest to nic niepokojącego. Jeśli jednak takie brudzenie trwa długo, to warto skonsultować się ze swoim ginekologiem.

Odczucie suchości i brak śluzu

Kasiu, zgodnie z NPR dni suche to dni, w których nie występuje żaden śluz - masz wówczas odczucie suchości. Dni suche najczęściej obserwowane są bezpośrednio po krwawieniu i po owulacji (czyli w okresie niepłodności względnej i bezwzględnej). Jednak u części kobiet przez cały cykl występuje wydzielina - również w okresie niepłodnym. I jest to zupełnie normalne. :)

Nie wiem, jakie grudki masz na myśli pisząc o grudkowatym śluzie. U mnie w śluzie niepłodnym czasem pojawiają się grudki (podobne do małych kóz wyciąganych z nosa), takie kłaczki i taki kłaczkowaty śluz jest dla mnie czymś normalnym.
Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwości dotyczące Twojej wydzieliny z pochwy, to najlepiej skorzystać z porady lekarza, który naocznie będzie mógł ją ocenić.