Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Zabawy z ciastoliną, plasteliną i modeliną

Dziecko w wieku 2 lat może pod nadzorem osoby dorosłej sięgnąć po masy plastyczne takie jak ciastolina, plastelina, czy modelina. Do zabawy dla małego dziecka świetnie nadaje się też masa solna albo ciasto (np. gdy robimy kopytka, makaron, czy kruche ciasteczka) przygotowywane własnoręcznie w domu.

Ciastolina - najprostsze zabawy

1. Na dobry początek dajemy dziecku kawałek ciastoliny do ugniatania w rączkach. Dwulatki chętnie poznają plastyczną konsystencję ciastoliny. Możemy w dłoniach formować dla dziecka różne kształty (np. kuleczkę, wężyk) albo korzystać z dostępnych w zestawach wyciskarek, wykrawarek, form. Stworzone przez nas bryły dziecko może oglądać i rozgniatać.

2. Możemy dać dziecku do rączek dwa kolory ciastoliny, aby je wymieszało, by powstał nowy kolor. Np. żółty i czerwony, niebieski i żółty, czerwony i niebieski.

Ciastolina - zabawy dla sprawniejszych rączek

3. Sprawniejsze rączki możemy zachęcać do robienia kuleczek i wałkowania dłońmi wężyków.

4. Możemy również wykorzystywać akcesoria dodawane do zestawów z ciastoliną. Wałeczek do robienia płaskich placków (możemy zastąpić go plastikową butelką po wodzie, albo tubką po suplementach diety), nożyczki do cięcia kluseczków (można wykorzystać zwykłe plastikowe nożyczki dla dzieci), foremki do wykrawania kształtów (można zastąpić je plastikową nakrętką od mleka, plastikowym kubeczkiem/szklanką z zabawkowego zestawu), formy do odbijania kształtów (często znajdują się na wieczkach od ciastoliny), plastikowe nożyki (możemy wykorzystać jednorazowe sztućce).

5. Możemy poprosić dzieci o układanie kształtów z przygotowanych przez nas elementów. Przykładowo możemy zrobić kuleczki, które dziecko będzie tak układać jedna przy drugiej, aby powstała kuleczkowa stonoga.

Plastelina, ciastolina - zabawy kreatywne

6. Możemy wspólnie z dzieckiem ułożyć obrazek z kolorowych kulek. Najpierw rysujemy kontury obrazka na kartce, a następnie (zamiast kolorowania go kredkami) wypełniamy go kolorowymi kuleczkami z ciastoliny/plasteliny.

7. Możemy również pokolorować obrazek plasteliną*. Najpierw rysujemy kontur, a następnie rozcieramy plastelinę w odpowiednich polach.

* Plastelina lepiej trzyma się papieru dlatego zalecamy ją do wykorzystania przy kolorowaniu. Jednocześnie do innych zabaw polecamy ciastolinę, którą łatwiej jest usunąć np. z dywanu.

Modelina, plastelina, ciastolina - zabawy kreatywne dla przedszkolaków

8. Z modeliny/ciastoliny/plasteliny można uformować z dzieckiem owoce. Np. jabłko, śliwkę, gruszkę, wisienkę, banana.

9. Z ciastoliny/plasteliny możemy wykonać różne zwierzątka, postaci i rzeczy.
Kurczaczek z plasteliny/ciastoliny/modeliny.
Dwie żółte kuleczki (jedna większa). Czerwone/pomarańczowe wałeczki na nóżki i nos. Czarne/niebieskie kropeczki na oczy. Można z piórek dokleić skrzydełka.
Bałwanek z modeliny/ciastoliny/plasteliny.
Trzy białe kulki (mała, średnia i duża). Pomarańczowy/czerwony wałeczek na nos. Czarne/niebieskie kuleczki na oczy, guziki i usta. Mała gałązka/patyczek na miotłę.

9. Wykonane z modeliny i ciastoliny (ewentualnie z plasteliny) figurki można wykorzystać do zabawy np. w teatr.

Comments :

świetne pomysły na zabawę z

świetne pomysły na zabawę z dzieckiem.. dzieki aniu:*