Serwis świadomych rodziców radosnych dzieci

Asthenozoospermia - nieprawidłowa ruchliwość plemników

Asthenozoospermia występuje wtedy, gdy plemniki znajdujące się w ejakulacie nie są prawidłowo ruchome. Zgodnie z normami w nasieniu prawidłowym po godzinie od ejakulacji powinno być minimum 25% plemników kategorii A* oraz minimum 50% plemników kategorii A i B**.


W przypadku podejrzenia asthenozoospermii leczenie prowadzi lekarz androlog.

Zmniejszona ruchliwość plemników może być spowodowana paleniem papierosów, piciem alkoholu, gorącymi kąpielami, obcisłą bielizną itp. W takich przypadkach istnieje możliwość poprawienia ruchliwości przez wyeliminowanie tych czynników zewnętrznych - czyli zmianę dotychczasowego trybu życia. Dobrze jest więc stosować się do zasad dla przyszłych ojców i po upływie co najmniej 1,5 miesiąca (tyle trwa spermatogeneza) powtórzyć badania nasienia.

Przy zmniejszeniu ruchliwości plemników, która jest skojarzona ze stanami zapalnymi, zaleca się przyjmowanie kompleksu witamin B, E, B12 oraz preparaty żelaza, wapnia i fosforu (Fe, Ca i P).

* Plemniki kategorii A poruszają się ruchem postępowym szybkim, liniowo-postępowym szybkim, żwawym postępowym, szybkim linearnym.
** Plemniki kategorii B poruszają się ruchem postępowym wolnym, wolnym linearnym i nie linearnym.